Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzakereci Polis 135 Can Kurtardı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 11:09
’da, toplumsal olaylarda vatandaşın canını kurtarmak ve zarar gelmesine önlemek amacıyla faaliyete geçen ve özel eğitim alan müzakereci polisler 2 yılda 135 can kurtardı.
Son yıllarda işsizlik, geçim sıkıntısı, aile içi problemler ve sevdiği kadın ya da erkek tarafından terk edilme nedeniyle çok sayıda kişinin intihar ederek canına kıyması polisi harekete geçirdi. Polis her şubede bir kaç kişiyi müzakereci polis olarak seçip intihar girişimi, bir kaç kişiyi rehin alma gibi toplumsal olaylarda cinnet geçiren şahsı ikna ederek hem kendi canını hem de etrafındakilerin canını kurtarmak için eğitim almaya başladı. Müzakereci polisler, Ankara’da özel olarak cinnet geçiren şahıs nasıl ikna edilir, onun psikolojisi nasıl olur, o şahısla nasıl konuşulması gerektiği yönünde psikolojik ve sosyolojik eğitim aldı.
Bu eğitimi alan polisler bir intihar girişimi olduğunda ya da rehin alma olayı olduğunda olaya müdahale etmek için görevlendirildi.
Müzakereci polisler 2013 ve 2014 yılında intihar etmek isteyen tam 135 şahsı ikna ederek ölümden kurtardı. Polis 2013 yılında 63, 2014 yılında ise 72 kişiyi aldığı eğitimle ikna edip hayatta kalmasına sağladı. Polislerin aldığı eğitimle dama çıkan, üzerine benzin döküp kendini yakmaya çalışan şahısları kısa sürede sakinleştirip ikna ettikleri gözlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzakereci Polis 135 Can Kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN