Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Büyük: "Suyun Bilinçli Tüketimi Zorunluluktur"

Giriş Tarihi: 22.3.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 17:31
Vali Büyük: Suyun Bilinçli Tüketimi Zorunluluktur
Valisi Mustafa Büyük, suyun öneminin evrensel bir boyut taşıdığını belirterek, su kaynaklarının korunması ve suyun bilinçli tüketimi konusunda duyarlı davranılmasının zorunlu olduğunu bildirdi.
Vali Büyük, Dünya Su Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, dünya yaşamının sürdürülebilmesi için en önemli gereksinim kuşkusuz su olduğunu ifade ederek, "Bilimsel anlamda oksijen ve hidrojenden oluşan, renksiz kokusuz ve tatsız bir madde olarak tanımlanan su; bilinen tüm yaşam biçimleri için gerekli ve vazgeçilmez bir maddedir" dedi.
Dünyada yağmur, kar, yer altı ve kaynak, nehir, göl, baraj, deniz ve maden suları olarak bilinen bu hayati maddenin, dünyada medeniyetlerin başlamasında en birincil ve en önemli etmen olduğunu belirten Vali Büyük, "Medeniyetler tarihine bakıldığında, günümüzden binlerce yıl öncesinde dahi tüm uygarlıkların su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde kurulduğu görülmektedir. Uygarlıkların su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması ve sulu tarımın yapılması ile birlikte, denize kıyısı olan, büyük göl ve nehirlere sahip kentler gelişirken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi suyun az bulunduğu yerlerin kalkınamamış olması, gelişmişlikte su faktörünün önemini gözler önüne sermektedir" ifadelerini kullandı.
Vali Büyük mesajında daha sonra şunlara yer verdi:
"Su ve su kaynakları böylesine önemliyken, Birleşmiş Milletler verilerine göre; kirli suların yol açtığı hastalıklardan her yıl 2 milyon 200 bin insan ölmekte, her 8 saniyede bir bebek yaşamını yitirmektedir. Kirli su kurbanlarının çoğu gelişmekte olan ülkelerdedir. 1 milyar 200 milyon insanın içecek suyu yoktur. Dünya nüfusunun üçte birinin, yani 2 milyar 400 milyon insanın su arıtma tesisi bulunmamaktadır, Son yüzyılda dünya nüfusu 2 kat, su tüketimi ise 6 kat artmıştır. Kalkınmakta olan ülkelerde sanayi atıklarının yüzde 70’i, kanalizasyonun yüzde 90’ı doğrudan su kaynaklarına verilmektedir. Dünya nüfusunun yüzde 40’ı su sıkıntısı çekmektedir. Ortalama 2 milyon ton atık her gün nehirlere, göllere ve derelere atılmaktadır. 1 litre atık su, 8 litre temiz su kirletmektedir. Dünyada ortalama 12 bin metreküp kirlenmiş su vardır. Bu kirlenme engellenmezse 2050 yılında bu kirlilik 18 bin metreküplük temiz suyun kaybedilmesine neden olacaktır. Dünya tarım alanlarının yüzde 70’i çölleşme tehlikesi altındadır. Birleşmiş Milletler’in bu verileri, bizlere suyun ve su kaynaklarının önemini tüm gerçekliğiyle anlatmaktadır. Günümüzde tüm dünya ülkelerine düşen görev, yaşamın en önemli kaynağı olan suyun dikkatli tüketimi, su kaynaklarının korunması konusundaki bilinci en üst seviyelere taşımak olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Su Günü’nü kutluyor, tüm insanlığın bu yaşamsal maddeden asla mahrum kalmamasını diliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Büyük: "Suyun Bilinçli Tüketimi Zorunluluktur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN