Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz Tansiyonu Tedavisinde Geç Kalmak Kör Edebilir

Giriş Tarihi: 26.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Acıbadem Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayşe Mutlu, glokomda erken tanının önemini vurgulayarak, erken tanı ve tedavi ile oluşabilecek görme siniri hasarının önlenebileceğini söyledi.
Glokomun bazen hiçbir belirti vermeden gelişebileceğini ve sadece göz muayenesi ile tespit edilebileceğini anlatan Op. Dr. Mutlu, “Bazen de baş ağrısı, göz ağrısı ve bakılan yerde ışık hareleri görme gibi yakınmalar ile hasta başvurabilir. Ailede glokom hastalığı öyküsü olması, yüksek miyopi ve şeker hastalığı da risk faktörlerindendir. Glokomun açık açılı, kapalı açılı, normotensif, oküler hipertansiyon, başka bir göz hastalığına bağlı olarak gelişen örneğin göz tümörleri, üveit veya katarakt gibi ve doğumsal gibi tipleri vardır. Bebek ve çocuklarda ışığa bakamama, gözlerde sulanma, korneada bulanıklık veya göz küresinde büyüme gibi durumlarda bir göz doktorunun muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü şarttır” dedi.
Glokomun tedavisinin mümkün olduğunu söyleyen Op. Dr. Ayşe Mutlu, tedavinin medikal, lazer veya cerrahi yöntemlerle olabileceğini belirterek, geç tanı konulan hastalarda oluşan görme siniri hasarının geri dönüşünün mümkün olamayacağına dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz Tansiyonu Tedavisinde Geç Kalmak Kör Edebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN