Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Büyük: “Kütüphanelerimiz, Sessiz Öğretmenlerimiz”

Giriş Tarihi: 29.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Valisi Mustafa Büyük, bilgiye ulaşmanın ve okuma alışkanlığının kazandırılmasında kütüphanelerin çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini belirtti.
Vali Büyük, “Kütüphaneler Haftası” dolayısıyla yayınladığı mesajda, bilgi toplumu konumuna ulaşmak için, gençlerin daha çok okumalarını ve araştırmaya önem vermelerini isteyerek, toplumun tüm fertlerini kitaplarla dost olmaya ve kütüphanelerden çok daha fazla yararlanmaya çağırdı. Vali Büyük, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Binlerce yıllık tarihe sahip olan kütüphaneler; toplulukların bilgi gereksinimlerini karşılamak amacıyla, başta kitap ve benzeri diğer bilgi kaynakları olmak üzere çeşitli olanakların sağlandığı, tertip edildiği ve bilgi kaynaklarından en üst düzeyde yararlanılabilmesi hizmetlerinin verildiği toplumsal kuruluşlardır. Okumak, araştırmak, sormak, sorgulamak, düşünmek, analiz etmek ve sonuca ulaşmanın, ‘Birey’ olabilmenin olmazsa olmaz şartları olduğu göz önünde bulundurulduğunda kütüphanelerimiz, toplumsal gelişimin ve bilinçlenmenin sağlanmasında hayati derecede önemlidir.
Bir fikir gayretinin sonucu olarak yazılmış eserleri korumak, toplamak, organize etmek, onları insanların faydalanmasına hazır hale getirmek için kurulmuş olan kütüphaneler, yapılmış ve yapılacak olan bilimsel araştırmaları, günümüzde ve gelecekte insanlığın hizmetine sunmakla birlikte, eğitim ve öğretimin en önemli yardımcılarıdır. Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi kitle iletişim araçlarındaki gelişim her geçen gün artarken, bilgiye ulaşmada bünyelerinde barındırdıkları milyonlarca kitap ile toplumun tüm katmanlarına hizmet veren kütüphanelerin önemi asla yadsınamaz.
Zengin bir bilgi yuvası olan kütüphanelerimiz, bilgiye kolay ve hızlı ulaşılabilmesini sağlamasının yanı sıra çocuklarımıza ve gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasında ve ufuklarının genişletilmesinde çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu gerçekten hareketle, “Kitapsız yaşam kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır” sözünün anlamı toplum hafızasında daima muhafaza edilmeli; bundan hareketle daha çok okumaya, araştırmaya ve bilgiye ulaşmaya daima büyük önem verilmelidir.
Bu duygu ve düşüncelerle; özellikle son yıllarda ilimizdeki kültür merkezi sayısının artmasının bizleri hayli sevindirdiğini belirtir, toplumumuzun her ferdini “Sessiz Öğretmenlerimiz” olarak tanımladığımız kütüphanelerden çok daha fazla yararlanmaya ve kitaplarla dost olmaya çağırırken, gençlerimizdeki okuma alışkanlığının çok daha ileri seviyelere çıkması için yapılacak tüm çalışmaların destekçisi olduğumuzu vurguluyor, bilgi toplumu olma yolunda katkı koyan tüm kültür gönüllülerimizin ve toplumumuzun “Kütüphaneler Haftası”nı kutluyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Büyük: “Kütüphanelerimiz, Sessiz Öğretmenlerimiz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN