Çalışkan: ", Dünyaya Narenciye Suyu İle Tanıtılmalı”

Giriş Tarihi: 2.4.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Çalışkan: Adana, Dünyaya Narenciye Suyu İle Tanıtılmalı”
AK Parti milletvekili Aday Adayı Mustafa Çalışkan, narenciye deposu olan Adana’nın narenciye suyu ile dünya çapında tanıtılması gerektiğini söyledi.
Nisan ayında Adana’nın buram buram portakal çiçeği koktuğunu ifade eden Çalışkan, “Adana narenciye deposudur. Adanalılar olarak bu imkanı büyük bir avantaja çevirebiliriz. Özellikle nisan ayında buram buram portakal çiçeği kokan Adana’mız bir başka güzel oluyor. Bu güzellik hem ekonomik, hem turizm hem de kültürel bir imkan olarak kullanılabilir. Bici, şalgam ve kebabımız çok iyi tanınıyor. Ancak narenciye suyu kültürümüz istenen düzeyde değil” şeklinde konuştu.
Adana’nın narenciyesini dünya çapında tanıtmak gerektiğini belirten Çalışkan, “Narenciye potansiyelimizi dünya çapında tanıtmalıyız. Bunun için gerekli tüm çabalar, çiftçi, tüccar ve devlet birlikte çalışmalıdır. Narenciye üretiminin önemli bir merkezi olan Adana dünya çapında bir konuma gelebilir. Bu potansiyelimiz var” dedi.
Verimli tarım arazilerinin imara açılmasına karşı olduğunu söyleyen Çalışkan, “Yapılaşma için tarıma uygun olmayan verimsiz araziler kullanılmalıdır. Tarım topraklarının imara açılması bir hazinenin ateşe verilip yakılması gibidir. Giden toprak bir daha geri gelmez. Toprağımızın kıymetini bilmeliyiz. Adana’da imar ve şehircilik için çok uygun zeminler ve araziler var. Portakal bahçelerinin sökülüp beton binaların dikilmesi bir kantin intiharıdır” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışkan: "Adana, Dünyaya Narenciye Suyu İle Tanıtılmalı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN