Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova’da Karpuz Hasadı Başladı

Giriş Tarihi: 20.5.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 13:25
Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan ’da, turfanda karpuz hasadı başladı. Adana Valisi Mustafa Büyük, 120 bin dekarlık alandan 750 bin ton karpuz rekoltesi beklediklerini söyledi.
Yaz mevsiminin olmazsa olmazı, her öğün sofralarda yer bulan karpuzda ilk hasat Adana’nın kıyı şeridindeki Karataş ilçesindeki Tuzla’da başladı. Özellikle son birkaç haftadır kötü seyreden hava şartları üreticiyi tedirgin etti ancak verimli başlayan hasat üreticinin yüzünü güldürdü.
“YÜZDE YÜZ YERLİ TOHUM ORGANİK ÜRETİM”
Karpuz üreticisi Halil Göçer, ekim yaptıkları tarlalarda bir dönümden 6-7 ton ürün elde ettiklerini söyledi. Bölgede üretilen karpuzun yüzde 100 yerli tohum ve organik üretim olduğuna dikkat çeken Göçer, bu sene açılışın iyi olduğunu kaydetti. Turfanda karpuzun kilosunu tarlada 1 liraya sattıklarını vurgulayan Göçer, aracılar yüzünden karpuzun marketteki kilo fiyatının iki lirayı bulduğunu kaydetti. Normal şartlar altında fiyatların daha ucuz olması gerektiğini anlatan Göçer, tarlaları don vurması sebebiyle maliyetin biraz daha arttığını ifade etti.
“MEVSİM ŞARTLARI OLUMLU GEÇTİ”
Adana Valisi Mustafa Büyük de, ‘Türkiye’nin en güzel, bilinen şöhretli bir karpuzu’ olarak nitelendirdiği Adana karpuzunun, vatandaşlarla kısa süre içerisinde buluşacağını kaydetti. Adana’da 120 bin dekarlık alanda karpuz ekildiğine değinen Vali Büyük, 750 bin ton karpuz hasadı gerçekleştirileceğini dile getirdi. Çok verimli bir sezon beklediklerini vurgulayan Vali Büyük, “Mevsim şartları gayet olumlu geçti. Bundan sonra dışarıdan gelen karpuz yok artık. Türkiye’de vatandaşlarımız, halkımız gönül rahatlığıyla doğal, tabii, lezzeti fevkalade güzel olan Adana karpuzunu yiyecekler, hem çiftçimize katkı sağlamış olacaklar hem de kendi gelirlerini artırmış olacaklar” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova’da Karpuz Hasadı Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN