Alparslan: "Pazar Yerlerinde Kapalı Ve Soğutuculu Sistem Kurulmalı"

Giriş Tarihi: 23.6.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 13:36
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Şube Başkanı Şehmus Alparslan, özellikle yaz aylarında pazar yerlerinde satılan sebze ve meyve dışında gıda temin etmenin risk taşıdığını belirterek, pazar yerlerinin soğutuculu ve kapalı ortamda gıda satışına olanak verecek tarzda dizayn edilmesi gerektiğini söyledi.
Yaz aylarına girilen bu günlerde bilinçli gıda tüketiminin önemine değinen Alparslan, özellikle yaz aylarında pazar yerlerinden mevcut şartlarda sebze ve meyve dışında gıda temin etmenin risk taşıdığını, bu nedenle kentte bulunan pazar yerlerinin soğutuculu ve kapalı ortamda gıda satışına olanak verecek tarzda dizayn edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Alparslan, kamu adına gıda resmi kontrolleri için yetki ve sorumluluğu bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeterli ve etkili gıda kontrolleri yapabilmesinin ‘Gıda Kontrol Görevlisi’ sayısının ve bünyesinde bu amaçla istihdam ettiği gıda mühendisi oranının artırılmasına bağlı olduğunu vurguladı.
Ev koşullarında hazırlanan yiyeceklerin her durumda güvenilir olmadığına değinen Alparslan, bazı durumlarda sanayi ürünü gıdaların ev şartlarında hazırlananlara göre daha güvenli olabileceğini anlattı. Alparslan, ürünü gıdalarla ilgili toplumda oluşmaya başlayan ve her zaman haksız olduğunun söylenemeyeceği algısının gerekçeleriyle birlikte giderilmesinin, etkin gıda kontrolleriyle mümkün olabileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alparslan: "Pazar Yerlerinde Kapalı Ve Soğutuculu Sistem Kurulmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN