Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahabe Kardeşliği, Belediye Kardeşliğini Getirdi

Giriş Tarihi: 12.4.2015 20:48 Güncelleme Tarihi: 12.4.2015 23:47
Sahabe Kardeşliği, Belediye Kardeşliğini Getirdi
Türkiye’de kabri kesin olarak bilinen iki sahabenin kardeşliği, Eyüp Belediyesi ve Samsat Belediyesi’nin kardeşliğine de vesile oldu.
İstanbul Eyüp’te bulunan Hz. Eyyub El Ensari (r.a.) ile ’ın Samsat ilçesinde bulunan Safvan bin Muattal (r.a.) hazretlerinin kardeşliği, bulundukları ilçe belediyelerini de kardeş yaptı. Samsat Kaymakamlığı Kültür Merkezi’nde Eyüp Belediyesi ile Samsat Belediyesi arasında ‘Kardeş Belediye’ protokolü imzalandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla, Eyyüp Belediyesi ile Samsat Belediyesi kardeş oldu.
Kardeş belediye protokolünü Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat imzaladı. Her iki ilçenin müftüleri de kardeş müftülük protokolü imzaladı. Samsat Belediyesi aldığı meclis kararıyla Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a ‘Fahri Hemşehri’ beratı verildi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat’a hediye verdi.
Törenin açılış konuşmasını yapan Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, kardeşlik projesinin sadece iki belediyenin kardeşliği değil, iki ilçenin manevi bağlarının daha da güçleneceği bir kardeşlik projesi olduğunu vurguladı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise konuşmasında, “Safvan bin Muattal hazretlerinin medfun bulunduğu güzel beldemiz Samsat ilçesinde olmaktan çok mutluyum. Hazreti Halit bin Zeyt Eba Eyyub El Ensari ile Safvan bin Muattal hazretlerinin kardeşliği, dostluğu tabii ki bize her zaman için örnek olmalıydı. Bugün o örneklik misyonunu biz de yerine getirmeye çalışıyoruz. Her iki sahabenin kardeşliğini her iki belediye kardeşliğine dönüştürdük. Bundan sonraki süreçte hem belediyelerimizin birikimlerini, tecrübelerini birbirimize aktaracağız. Kardeşlik hukuku içerisinde yardımlaşmayı, dayanışmayı sağlamaya yönelik çalışmalarımız olacak” dedi.
Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ise, “Konuşmasında inşallah o mübarek Peygambere, o mübarek sahabelere hayırlı hizmetler yapmayı Allah hepimize nasip eder. Misafirperverliğinizden, ev sahipliğinizden, güleç yüzünüzden dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, bölgemizde ve Ortadoğu’da mezhepsel ayrılıkların olduğunu dikkat çekerek, önemli olan şeyin birlikte yaşamak olduğunu ifade etti.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, “Eyüp Belediyesi ile Samsat Belediyesi bugün güzel bir protokol imzaladılar. Bu protokol içerisinde maddi olarak ne olacağı pek o kadar önemli değil ama bizim için manevi boyutu çok daha önemlidir. Otuz aydır bu kentte Vali olarak görev yapıyorum. Sahabenin bulunduğu bu kente hizmet etmek benim için bir onurdur” dedi.
Etkinliğe Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Salih Fırat, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Samsat Kaymakamı Kürşat Atak, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahabe Kardeşliği, Belediye Kardeşliğini Getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN