Otluk Alanlar Yangın Riskini Arttırıyor

Giriş Tarihi: 18.5.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 12:32
Otluk Alanlar Yangın Riskini Arttırıyor
Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, yağışların bol olmasından dolayı sahaların tamamının otluk olduğunu ve bunun yangın riskini attırdığını dile getirdi.
Yaz mevsimiyle birlikte anız ve orman yangınlarını beraberinde getirdiğini kaydeden Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, vatandaşları yangınlara karşı uyardı.
Yağışlar nedeniyle sahaların tamamının otluk olduğunu belirten Mehmet Harbi, otların kurumasıyla birlikte olası yangınların olabileceğini dikkat çekti.
Vatandaşların yangınlara karşı duyarlı olması gerektiğini kaydeden Harbi, “Yağışlardan dolayı sahaların tamamı otluk. Otların kurumasıyla beraber ortalık barut gibi olacak. Vatandaşların özellikle tarlasını biçtikten sonra anız yakmamaları gerekiyor. Birde özellikle yol kenarlarındaki ağaçlandırmalarda, dikilen fidanların muhafazası noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Yol kenarı ağaçlandırması anız yangınlarından etkileniyor. Vatandaşların yol kenarındaki ağaçlandırma noktasında dikkat edilmelidir.
Baraj kenarında 300 kilometrelik bantta ciddi anlamda ağaçlandırmamız var. Bu sahalarda anız yakılmaması, anızın toprağa karıştırılması gerekir. Vatandaşın belirtilen yerler dışında piknik yapmaması ve yakılan ateşin söndürüldüğünden emin olması gerekiyor.
Piknik alanları için Alidağ, Karadağ ve Kent Ormanı Adıyaman’ın gerdanlığıdır. Buraları korumamız lazım.
Merkez, Gölbaşı ve Kahta ilçesinde yangına müdahale ekiplerimiz var. Ekiplerimiz hazır ancak vatandaşlarımızın duyarlılığı ve özverisiyle yangına karşı başarılı oluruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otluk Alanlar Yangın Riskini Arttırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN