Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalaycıların Sayısı 5’e Düştü

Giriş Tarihi: 22.6.2015 15:59 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 16:05
Kalaycıların Sayısı 5’e Düştü
’da sayıları 90’ı bulan bakır kalaycılarının sayısı, bakır kapların kullanılmaması nedeniyle 5’e düştü.
Bir dönem Bakırcılar ve Kalaycılar Odası’na 100’e yakın üyenin bulunduğu Adıyaman’da şimdi 5 kalaycı kaldı. Bakır kapları kalaylayan ustalar gün geçtikçe bu mesleği bıraktı. Bakır kapların yerine aliminyüm, krom, porselen kapların çıkmasıyla bakır kullanılmaz oldu. Bakır kullanılmayınca kalaycılar iş yapamaz hale geldi. Sayıları her gecen gün azalan kalaycılardan sadece 5’i çalışıyor.
İşyerleri açık olan fakat iş yapamayan kalaycılar işlerin kötü olmasından dert yanıyor. 50 yıldan beri Adıyaman’da Kalaycılık yapan Hüseyin Ulum, bakır kapların daha sağlıklı olduğunu ancak kalaylanmaması halinde zehirlenmelere neden olduğunu vurguladı.
Hüseyin Ulum, “Kalay topraktan gelir. Bakırların rengi gider ve kırmızı renk çıkınca zehirlenme olur. Bakır kalaylanmazsa zehirler. Kırmızı renk olunca kalaylanması lazım. Aliminyum, krom, porselen çıktı; tansiyon, şeker hastalıkları arttı. Bakır diğerlerine göre çok sağlıklıdır.
Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 50 seneden beri bu işi yapıyorum. 50 senede bir dükkan aldım. Önceden 80-90 işyeri vardı. Bizim bakırcılar ve kalaycılar odası vardı. Bizim derneğimiz vardı” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalaycıların Sayısı 5’e Düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN