Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ’dan Üç Firmayı Teşhir Etti

Giriş Tarihi: 21.2.2015 13:58
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, taklit, tağşiş yaptığı tespit edilerek kamuoyuna açıkladığı firmalar arasında ’dan da üç markanın yer aldığı bildirildi.
Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nin kurulması, riske dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çalışmalar sonucunda 2015 yılı ocak ayı sonu itibarıyla yaklaşık 45 bin denetim gerçekleştirildiği belirtildi. Denetimler sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildiği kaydedildi. Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanarak, bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildiği öğrenildi. İçeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünlerin de piyasadan toplatılması kararlaştırıldı. Söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tulum peyniri, kaymak, tereyağ, yoğurt, kuşbaşılı pide harcı, köfte, sucuk, bal, çikolata, enerji içeceği ve zeytinyağının aralarında bulunduğu ürünlerin üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.
Yapılan açıklamada Afyonkarahisar’da üretim yapan üç firmanın da ismi yer aldı. Bakanlık, yaptığı denetimler sonucunda, Dilar Et ve Et Ürünlerinin Afyon Kaymağında inek sütü tespiti, Hisaroğlu (HNC) Et ve Et ürünlerinin ısıl işlem görmüş dana sucuğun da tükürük bezi (baş eti) tespiti, Mutlu Tolga Gıda’nın ürettiği tulum peynirinde ise bitkisel yağ tespitini internet sitesinde duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Afyonkarahisar’dan Üç Firmayı Teşhir Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN