Türkiye'nin en iyi haber sitesi

536 Bin TL’lik Zimmete Geçirme Davasında Sanıklara Ceza Yağdı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:01
’da 536 bin TL’yi zimmetlerine geçirdikleri gerekçesi ile yargılanan Çay Süt Üreticileri Birliği’nin eski yönetim kurulu başkanı ve dört üyesine 7 yıl hapis cezası verildi.
Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz yıl başlayan davanın karar duruşmasında, eski başkan M.D. ile birlikte yargılanan 4 yönetim kurulu üyesine, zimmete para geçirme ve zimmetin açığa çıkmasını engellemek için hileli davranışlarda bulunma suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. İddialara göre, yönetim kurulu üyesi sanıkların kendi adlarına şirket kurdukları ve birliğin parasını usulsüz şekilde bu şirketlere aktardıkları belirtildi. Olayın, geçtiğimiz yıl yapılan genel kurul sonrası, eski yönetimin resmi kayıt defterlerini 1 ay boyunca yeni yönetime devretmemesi ile olay ortaya çıktığı kaydedilirken, birliğin yeni yönetim kurulu üyelerinin karar defterlerini alamadıkları gerekçesi ile Çay Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmalarının ardından, savcılığın soruşturma başlattığı bildirildi. Soruşturma kapsamında savcılığın evrak defterlerine el koymasıyla zimmet olayının ortaya çıktığı ve sanıkların birliğe ve birlik üyelerine ait toplam 536 bin TL’yi zimmetlerine geçirdiklerinin belirlendiği öğrenildi. Bunun üzerine, Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan kamu davasında sanıklar yaklaşık 1 yıl yargılandı. 19 Mart tarihinde sanıklar hakkında karar çıktı.
Sanıklar hakkında mahkemeden çıkan kararda şu ifadelere yer verildi:
“Sanıkların üzerine atılı zimmet suçunu işledikleri sübut bulduğundan eylemlerine uygun düşen Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince suçun işlenmiş biçimi, suçun konusunun önem ve değeri suçun işlediği zaman ve yer sanıkların kastının ağırlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak takdiren ve teşdiden ayrı ayrı 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına, sanıkların eylemini zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi nedeniyle ilgili madde uyarınca sanıkların cezasının yarı oranında arttırılarak ayrı ayrı 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verilmiştir. Sanıkların geçmişi ve sosyal ilişkileri göz önünde bulundurularak 1/6 oranında indirim yapılarak ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verilmiştir.”
Mahkemeden ceza alan sanıkların davayı temyize götürdükleri belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
536 Bin TL’lik Zimmete Geçirme Davasında Sanıklara Ceza Yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN