Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının Kazanılması İçin “Okul Çağına” Dikkat

Giriş Tarihi: 21.10.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 21.10.2015 15:17
Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının Kazanılması İçin “Okul Çağına” Dikkat
Devlet Hastanesinde görevli Diyetisyen Ruşen Özcan, sağlıklı beslenme alışkanlığının okul çağında kazanıldığını belirterek, bu yüzden ailelerin çocukların okuldaki beslenme menülerini mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini kaydetti.
Sağlıklı beslenme alışkanlığı ile ilgili bir açıklama yapan Özcan, okul çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıklarının, ilerleyen yıllarda nasıl beslenileceği konusunda yol gösterici olduğunu ifade etti. Özcan konu ile ilgili açıklamalarında şunları söyledi:
“Okul çağı dönemindeki çocuklar aileleri dışında tek başına birey olmayı ve kendi başlarına karar vermeyi öğrenmeye başlarlar. Okul ortamında arkadaş ve öğretmenleri ile birlikler daha fazla zaman geçirmeye başlarlar. Bu süreçte yemekhanede ya da okul kantininde grup halinde yenilen yemekler çocuğun sosyalleşmesine yardım edeceği gibi sağlıklı beslenmesi için de önemlidir. Etrafında olumlu ya da olumsuz etkilenebileceği pek çok faktör söz konusu olacaktır. Bu yaş grubu yılda ortalama olarak 5 santimetre (cm) boy uzaması ve 2,5 cm kadar kilo artışı normal kabul edilir. Ancak genetik faktörlere göre bu değerler değişebilir. Okul çağı çocukları eğer düzenli beslenme programı ile beslenemezlerse abur cubur ile ara öğünlerinde açlıklarını bastıracak, yemek zamanı aç olmadıkları için istenilen oranda yemek yiyemeyeceklerdir. Bu nedenle öğünlerde besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Ara öğünlerde abur cubur yerine doğru seçimler yapılmalıdır. Besin seçimleri okul ortamına uygun olmalıdır. Meyveler ve çiğ sebzeler, evde yapılmış cevizli kek veya sebzeli böreklerin daha sağlıklı olabileceğini anlatın ve beslenme çantasına yiyebileceği kadarını koyun. Çocuklarınızın okuldaki menülerini mutlaka takip edin. Uygun olmayan menüler konusunda okul idaresi ile görüşün. Kantin gibi yerlerden asitli içecekler, cips, çikolata gibi yerine ayran, meyve gibi gıdaları almaya teşvik edin. Okul çağı çocuklarının enerji ihtiyaçları büyüme oranı, aktivite seviyesi ve vücut büyüklüğüne göre değişse bile gelişimin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için tüm besin gruplarından belli miktarda tüketmesi gerekmektedir. Beslenme çantası için okulun belirlediği bir uygulama yoksa kolay yenilebilen, diğer çocukların özenmeyeceği, koku yapmayan gıdaları tercih edin. Süt, ayran, peynirli ya da tavuklu sandviç, börek, meyve, kek, çiğ sebzeler beslenme çantası için en uygun gıdalardır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının Kazanılması İçin “Okul Çağına” Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN