Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Dengbejler Yarıştı

Giriş Tarihi: 5.4.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:48
Ağrı’da Dengbejler Yarıştı
(İHA) – Ağrı Evdale Zeynike Kültür ve Sanat Derneği tarafından “Dengbejler Yarışıyor” isimli yarışma düzenlendi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Evdale Zeynike Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen yarışmada Ağrı ve ilçelerinden gelen 10 dengbej yarıştı. Yarışma öncesinde konuşan Ağrı Valisi Musa Işın, yerel seslerin ortaya çıkarılması konusunda herkesin gayret göstermesi gerektiğini ifade etti. Her kentin hatta ilçelerin kendisine has özellikleri, güzellikleri, kültürü, sanatı ve sesi olduğuna vurgu yapan Vali Işın, “Kültürümüzü ve değerlerimizi muhafaza etmemiz gerekiyor” dedi.
Dengbej Şakiro’yu bildiğini ve dinlediğini belirten Vali Işın, “Bölgemizde dengbejler meşhurdur. Ben küçüklüğümden beri özellikle Şakiro’yu az çok bilirim. Sesine de gerçekten hayranım. Müthiş bir sesi vardır. Şakiro’nun buralı olduğunu bilmiyordum. Bingöllü olduğunu biliyordum, fakat buralıymış. Allah kendisine ve diğer vefat eden dengbejlere rahmet eylesin. Müthiş sesler vardır ve bu seslerin çoğu acıklıdır. Hepsi böyle acı ve ızdırap üzerine söylenmiş olan türkülerdir. Çok uzun süredir dinlememişim. Bütün dengbejlere başarılar diliyorum. Burada heyet bir karar verecek, ama ben inanıyorum ki buradaki dengbejlerin hepsi birbirinden güzel şeyler söyleyecektir. Aralarında bir ayrım yapmak mümkün değildir. Evdale Zeynike Kültür ve Sanat Derneği’ne bu kültürü ortaya çıkarılmasında ve gayret gösterdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Dengbej Miraz Uygar birinci, Dengbej Ayhan Özdemir ikinci, Dengbej Reşit Kaya’nın üçüncü olduğu yarışmada dereceye girenlere hediye ve plaket verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı’da Dengbejler Yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN