Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaya: "Seçim Çalışmaları Barış İçinde Geçsin"

Giriş Tarihi: 5.5.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:06
’nın Taşlıçay ilçesinde seçim bürosu açılışına katılan ve miting düzenleyen Bağımsız Milletvekili Adayı Cemal Kaya, miting sırasında bir grup tarafından silahlı ve taşlı saldırıya uğradıklarını ifade etti.
Konuyla ilgili seçim irtibat bürosunda açıklama yapan Ağrı Bağımsız Milletvekili adayı Cemal Kaya, “Demokrasi adına hoş olmayan bir olay. Biz, mitingi yapmak için Taşlıçay ilçemize gittik. Normal seyrinde miting devam ederken aşağıdan bize kurşun sıkıldı. Taşa tutulduk. Bütün araçlarımızın camları kırıldı. Elhamdülillah kimse yaralanmadı. Bu sıkılan kurşunlar Türkiye Cumhuriyeti demokrasisine sıkılmış bir kurşundur. Biz bir seçim yapıyoruz. Biz demokrasi adına bir seçim yapıyoruz. Milletvekilli seçiyoruz. Biz düşman değiliz. Türkiye’de yaşayan bütün insanlar barış ve kardeşlik içerisinde seçimi geçirsin diye elimizden geleni yapıyoruz. Fakat ne olduğunu bilmediğimiz bir şekilde bazı arkadaşların oturduğu bölgeden taş yağmuru ve kuruşuna tutulduk. Bize sıkılan kurşun Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her insanına sıkılmış bir kurşun olarak değerlendiriyoruz. Bize sıkılan kurşun, bize atılan her taş Ağrı’ya sıkılmış bir kurşundur."
Ağrı üzerinde ciddi bir provokatörlük oyunu oynandığına değinen Kaya, şunları söyledi: “Eleştiri yapmayacaksanız, seçim propagandası yapmayacaksanız o zaman seçimi niye yapıyoruz. Nasıl olacak bu iş. Hangi ilçeye gidersek gidelim bu arkadaşlar tarafından taşa tutuluyoruz. Seçim çalışmalarını kesmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ben şimdi burada sizin huzurunuzda bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Eğer o kurşun bana değseydi acaba Türkiye Cumhuriyeti Devletinde nasıl demokratik bir seçimden bahsedebiliriz. Eğer o kurşun veya atılan kurşunlar kamera kayıtlarında bunlar bellidir, kim tarafından atıldığı belli olmayan bu kurşunlar bu memlekete sıkılmış kurşundur." Ağrı üzerinde ciddi bir provokatörlük oyunu oynandığını anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diyadin olayı da buna benzer bir olay. Ne olduğu belli olmayan bir provokatörlük var. Ağrı’da çok ciddi ne olduğu belli olmayan insanlar tarafından ciddi provokatörlük yapılıyor. Her partinin seçim camları kırılıyor. İnsanlar sokaklarda dolaşamıyor. İnsanlar oylarını açıklayamıyor. İnsanlar seçim kahvelerine gidemiyor. Böyle bir demokrasiden, böyle bir seçimden bahsetmek, Türkiye’de barış ve kardeşlikten bahsedilebilir mi. Ben bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzurunda şunu istiyorum. Sayın Selahattin Demirtaş’a buradan sesleniyorum. Sayın Demirtaş, bu provokatörlüğü kim yapıyorsa, kimler, hangisi yapıyorsa lütfen bir basın açıklaması yapın. Lütfen bunların sizden ait olmadığını açıklayın. Lütfen bunları güvenlik kuvvetlerine teslim edin. Bunları barış için, kardeşlik için, demokratik bir seçim için bu millete teslim edin ve ayıklayın. Silahların gölgesinde bir seçim olabilir mi. Silah sıkılarak bir seçim olabilir mi? Taş atılarak, cam kırılarak, insanlar hırpalanarak, dayak yiyerek, dövülerek bir seçim yapılabilir mi."
Kaya, sıkılan kurşun nedeniyle burada bir gencin ölebileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye halkına sıkılmış bir kurşundur diye değerlendiriyorum. Bu gün bir gencimiz ölebilirdi. Ben bütün siyasi partilerin genel başkanlarından şunu rica ediyorum. Lütfen Ağrı’ya gelin. Lütfen Ağrı’ya el koyun. Lütfen Ağrı’ya sahip çıkın. Bunlara meyil vermeyin. Kim yapıyorsa yapsın. Hangi partiden olursa olsun. Kimden gelirse gelsin bu şiddet olayları mutlak suretle önlenmelidir. Biz kardeşiz. Biz barıştan yanayız. Barış ve kardeşlik bizim temel felsefemiz olmalı. Önümüzde ciddi bir çözüm süreci var. Bu çözüm süreci demokrasinin kazanmasıyla, bu seçim sürecinde provokatörlük olabilir. Ama bu demokrasi kazanmalı. Türkiye kazanmalı. Türkiye halkları kazanmalı. Türk, Kürt, Laz ve Çerkez herkes kazanmalı. Nihai sonuçta Ağrı kazanmalı." 10 yıl milletvekilliği yaptığını anlatan Kaya, şunları söyledi:
"Kurşunların atıldığı bir seçim görmedim. Biz diğer partilere gidiyoruz. Onlarda bize geliyor. Nasıl oluyor da birileri bize kurşun sıkıyor. Nasıl oluyor da dün Eleşkirt’te, Patnos’ta evvelki gün başka yerde böyle şeyler oluyor. İnsanlar miting yapamıyor. Ben buradan bu arkadaşlara sesleniyorum. Sizden ricam şu. Eğer siz demokrasiye inanıyorsanız, eğer siz özgürlüğe inanıyorsanız, eğer siz barış ve kardeşliğin geleceğine inanıyorsanız lütfen içinizde bu provokatörlüğü yapanları, taş atanları, kurşun sıkanları, demokrasiye kurşun sıkanları lütfen ayıklayın. Yoksa bu seçim Allah göstermesin başka olaylara sebep olabilir. Hiçbir eleştiri yapmadan, hiçbir şey olmadan bütün arabalarımızın camları kırıldı. Bütün taraftarlarımız hırpalandı. Bütün otobüslerimizin camı kırıldı. Kurşun atıldı bize kurşun. Daha bundan ötesi var mı. Bu kurşun başkasına da gidebilirdi. Veya bizim taraftarlarımızdan biri de bir kurşun atabilirdi. Nasıl olacak bu iş. Yani nasıl bir demokrasi, nasıl bir seçim. Benim ricam şu. Bütün arkadaşlardan ve Ağrı halkından şunu rica ediyorum. Ben sizin evladınızım. Ben sizin kardeşinizim. Bana atılan kurşun size atılmıştır. Bana atılan kurşun Türkiye demokrasisi ve Türk halkına sıkılmış bir kurşundur. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Bir can kaybı olmadığı için Allah’a şükrediyorum. Ama bunlar hoş değil.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaya: "Seçim Çalışmaları Barış İçinde Geçsin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN