Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık turizmi için daha çok eksik var

Antalya'da turizmin 12 aya yayılması amacıyla start verilen ve UNDP ile birlikte yürütülen Sağlık Turizmi için kümelenme çalışmasına başlandı. Herefte 35 milyon Arap turist var

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Valiliği önderliğinde Birleşmiş Milletler'in (BM) desteğiyle başlattığı ve Antalya'da turizmin çeşitlendirilip 12 aya yayılmasında büyük önem taşıyan 'Sağlık Turizmi Kümelenmesi'nde saha çalışmalarına başladı. Sektörün kamu ve özel sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen görüşmelerde, Avrupa'ya giden toplam 35 milyon Arap turistin hedeflenmesi, sağlık turizminin bir ülke politikası haline gelmesi gerektiği, Hospice'in Antalya için önemli bir yatırım alanı olduğu, Antalya'nın kırsal kesimlerinde emekli şehirleri, ileri yaş tatil köylerinin kurulması ve tanıtım eksikliği ifade edildi. Görüşmelerde sektördeki mevcut durum analizini ortaya koymak için hazırlanan anketler de gerçekleştirildi.

35 MİLYON ARAP TURİST
Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak'ın başkanlığındaki toplantıyla başlayan 'Batı Akdeniz Sağlık Turizmi Kümelenme Çalışmaları'nda saha çalışmalarında BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi uzmanı Sadettin Dikmen, Esra Alagöz Kaya ve Selin Şen ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan (UNDP) Tibet Seyhan, sağlık turizmi sektöründe söz sahibi kamu ve özel kuruluşlarla biraraya geldi. Antalya'da turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılmasında önemli olan sağlık turizmi kümelenme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen ilk saha çalışmasında BAKA uzmanları ve UNDP temsilcisi, sektörün kamu alanındaki önemli paydaşlarından İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin ile görüştü. Antalya'nın özellikle ileri yaş ve engelli turizminde çok büyük bir avantaja sahip olduğunu belirten Bilgin, Antalya'nın kırsal kesimlerinde kurulacak emekli şehirleri ve ileri yaş tatil köyleri ile Avrupa'nın yaşlanan nüfusunun sağlık ihtiyaçlarını karşılama noktasında iddialı bir şehir olabileceğini söyledi. Bilgin, Avrupa'ya giden toplam 35 milyon Arap turistin en azından yarısının Antalya'ya getirilmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi. Ağırlıklı olarak sağlık turizmi yapan özel hastaneler ile gerçekleştirilen toplantılarda Memorial Hastane Direktörü Dr. Sevim Şuekinci, Antalya'nın turizm şehri olarak bilinmesine karşın sağlık alanında bilinmediğine dikkat çekti ve sağlık turizminin bir ülke politikası haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK TURİZMİ YILI

Dünya Göz Hastanesi Müdür Yardımcısı Mert Demirsöz de, sağlık turizminde Antalya'nın söz sahibi olabilmesi ve Antalya'nın sağlık turizminde tanınması için, '2014 yılının Sağlık Turizmi Yılı' olarak ilan edilmesi, bu kapsamda her ay seminerler verilerek doktorların ve hastanelerin tanıtımının yapılmasının tanıtım açısından önem arz ettiğine dikkat çekti.

ORTAK TANITIM
BAKA koordinasyonunda UNDP ile birlikte yürütülmekte olan sağlık turizmi kümelenme çalışmasında, sektörün mevcut durum analizi için firmalar, sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşları ile yapılacak olan toplantılara Ocak ayında da devam edilecek. Yapılan bire bir görüşmelerde, sektörün durumunun analiz edilmesinin yanı sıra, kümelenmede bundan sonra izlenecek süreç konusunda firmalara bilgi aktarılacak. Oluşturulan sağlık turizmi kümelenmesi iş planı doğrultusunda, Ocak ayı sonunda birinci çalıştayın yapılması, Şubat ve Mart aylarında da mevcut durum analiz raporunun oluşturulması planlanıyor. Haritalama ve nihai raporun ardından, Ekonomi Bakanlığı ve diğer kurumlarca kümelenme çalışmaları için sağlanan Kamu Desteklerine Başvuru yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizmi için daha çok eksik var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN