Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Projeler dünyayla bütünleştirdi

Öğrencilerine İngilizce'yi sevdirmek adına birçok Avrupa Birliği ortak eğitim projesine katılan Konyaaltı Lisesi, projeler sayesinde dünyayla bütünleşmiş oldu

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Antalya'nın düz liseleri denince akla ilk gelen isimlerden olan Konyaaltı Lisesi, birçok AB projesiyle artık Avrupa'da da tanınır hale geldi. Okulun İngilizce öğretmeni Fadime Budak, zümre odasını aynı zamanda Sokrates Gençlik Kulübü ve Proje Kulübü olarak değerlendirmeye başlayınca okulda büyük değişikliklere ön ayak oldu.

COMENIUS PROJESİ
İlk olarak 3 ortaklı bir Avrupa Gençlik Projesi ile Avrupa vizesi alan Budak, ardından İspanya ortaklı bir okuma projesini yürüttü. Şimdi de 12 ülkenin katılımıyla Angola'daki bir meslek lisesinin donamını sağladıkları bir projeyi bitirdiler. Comenius adlı proje, 2 yıl sürdü. Proje sırasında 7 ülke gezildi. Öğrenciler için 14, öğretmenler için de 12 program düzenlendi.

KERMESLER YAPTILAR

Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Güney Kıbrıs, Finlandiya, İtalya, Litvanya, Slovenya, İtalya ve Macaristan ortaklı proje için ayrılan 23 bin euroyu çok faydalı bir şekilde harcadılar. İlki Danimarka olmak üzere her seferinde farklı öğrenci grubu yurt dışına götürüldü. Angolalılar için gerekli 15 bin euroya katkı için, kermesler düzenlemek gibi faaliyetlerle para kazanmayı da öğrendiler.

PROJELER DEVAM EDİYOR

Projeyle tanıştıkları Danimarka ile öğrenci değişimi anlaşması da yaptılar. Ekim ve Nisan aylarında 24 öğrencisi Danimarkalı yaşıtlarını evlerinde ve okullarında misafir edecek, ardından da aynı şekilde iade-i ziyaret yapacaklar. Okullararası ortak projeler yapılmasını sağlayan internet sitesinde okulun profilini oluşturdular. Böylelikle yeni dış ülke ortaklı buluşmalara devam edecekler.

İNGİLİZCE OLMAZSA OLMAZLARI
İletişim dili İngilizce olan projeler sayesinde öğrencilerinin çok önemli fayda gördüğünü anlatan Fadime Budak öğretmen, "Hiç İngilizce konuşamayan, utanan, içe kapanık olan öğrencilerimiz için büyük fayda oldu. Çünkü gittiğimiz ülkelerdeki çocukların evlerinde yalnız kaldılar. Bu yüzden mecburen İngilizce konuştular. Okulda öğrendiklerini akıcı bir şekilde günlük hayatta kullanabilecek düzeye geldiler" diye konuştu.

DENEYİMLİ MÜDÜR
Antalya'nın medarı iftiharı okullarından Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nin kurucu müdürüyken Konyaaltı Lisesi'ne atanan Mustafa Özdem, akademik başarıyı önde tuttuklarının altını çiziyor. Gelecek yıl Anadolu Lisesi statüsü kazanacak olmalarının ayrı bir heyecan kazandırdığını vurgulayan Özdem, meslekteki 27 yıllık birikimini burada kullanıyor. Okuldaki bin 700 öğrenciyi, 5'i idareci 82 öğretmen ile eğitiyor.

FİZİKİ YAPISI DEĞİŞTİ
Özdem ile birlikte okulun fiziki yapısı da ciddi şekilde değişmiş. Okul değiştikçe öğretmen ve öğrencileri de değişmiş. Maddi desteği mahalli imkanlardan ve okul aile birliğinden almışlar. Mehmet Böcek adlı bir mahalleli de amfi tiyatronun yapımında destek olmuş.

GÖSTERİ SUNDULAR
AKM'de yapılan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı'nın başarılı bulunması da okulun övündüğü unsurlardan. Olcay Beşiktaş ile Gülşen Bakan öğretmenlerin hazırladığı Meşalemiz Atatürk adlı gösteriyle, başöğretmenin öğretmenlik mesleğine bakışı anlatıldı. İzleyenler, son yılların en sade ve anlaşılır okul gösterisi olmasından dolayı tebriklerini sundu.

SPOR TAKIMLARIYLA ANTALYA'DA ÜNLÜLER
Özellikle kızların voleybol, futbol gibi branşlardaki başarılarıyla ün yapan lise, bir çok spor liseleriyle yarışacak düzeyde. Birkaç ay içinde yapay çim sahaları hazır olacak. Voleybol ve basketbol sahaları zaten mevcut. Aynı anda 3 sınıfın giyinip soyunabileceği bölümleri var. Öğrencilerin kişiye özel çelik dolapları da var. Okulun 83 erkek, 45 kız öğrencisi sporcu lisanslı. Geleneksel bahar şenliklerine en az bin öğrenci katılıyor. Şenliklerde tüm spor dallarının yanı sıra, halat çekme, çuvalla koşma, yoğurt yeme gibi eğlenceli yarışmalar da yapıyorlar. Beden eğitimi öğretmenleri, bin 700 öğrenciden her birinin mutlaka sevebileceği bir spor dalı yapmasını sağlıyor.

KÜTÜPHANE AKTİF OLDU
Okulda laboratuvarlar, konferans salonunun eğitim sezonu boyunca kütüphanenin hiç kapanmamasını istiyorlar. Kütüphane kimsenin uğramadığı en üst kattan zemin kata taşınınca, aktif hale gelmiş. Kütüphaneden sorumlu Nihal Er'e, nöbetçi öğrenci ve öğretmenler de yardım ediyor. Sezon içinde 2 binden fazla kitap değişimi oluyor. Hazırlık kursları da burada yapılıyor.

EĞİTİM KADROSU
OKUL MÜDÜRÜ: Mustafa Özdem
MÜDÜR YARDIMCILARI: Zeki Acar, Şefik Soykan, Hamdi Çiftçi, Halime Korkut
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Nuri Şeker, Yüksel Öztürk, Meryem Aktaş, Sezai Kavla, Gülşen Bakan, Münevver Ekmen, Aysun Sarı, Esin Kavla, Nihal Er, Veli Düzgün, Olcay Beşiktaş, Hakan Uslu, Hanife Nurten Atasoy, Meryem Esin, Seval Arşın, Halil Erkan
MATEMATİK: Arzu Koçak, Fatma Kılınç, Sinan Şahin, Figen Bostancı, Gülcan Zorlu, Emine Güloğlu, İşlev Kurt, Ayşegül Tunç, Aygül Sümer, İrem Kabalak, Orhan Altun, Ayşe Serter, Arzu Okur
İNGİLİZCE: Meral Yıkanmışlar, Fadime Budak, Yüksel İfrit, Gamze Aksoy, İrfan Atasoy, Leyla Pınar Ayyıldız
PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK: Gönül Erdoğan, Fatma Arık
COĞRAFYA: Seher Kaplan, Aysel Ar, Kadriye Özen, Didem Atik, Veysi Bodur, Erol Yılmaz
BEDEN EĞİTİMİ: Saadet Özşar, Murat Özsoy, Fatma Meltem Gönenlioğlu, Hakan Kayır
RESİM: Sonay Akyüz, Feride Özşakacı
MÜZİK: Mustafa Akıl, Çağatay Karataylı
BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ: Gürhan Öncer
FELSEFE: Asude Korkmaz, Kemal Çetin, Ayşe Honamlıoğlu
DİN KÜLTÜRÜ: Şükrü Okunakol, Ali Sönmez
TARİH: Nihal Şahin, Veli Gökmen, Nuran Oruç, Saliha Okyay, Oya Gülüm Altay, Nejla Baysal
BİYOLOJİ: Halil Güvenç, Nadiye Kaş, Hasan Hayri Berki, Ayşegül Baygın
KİMYA: Akgün Geniş, Muharrem Toktaş, Hatice Aydın.
FİZİK: Fevzi Kök, Durmuş Serter, Adil Demirel, Gonca Ağıl

HEDEF 4 YILLIK ÜNİVERSİTELER
Önceliği 4 yıllık üniversitelere girmeye veren Konyaaltı Lisesi Müdürü Mustafa Özdem, öğrencilerinin ana dersleri aksatmadan, mutlaka spor, sanat, kültürel ya da sosyal bir aktivitelerde yer almasını istiyor. Üniversiteye girme oranlarını arttırmak için sürekli gayret ettiklerini belirten Özdem, sınavlardaki başarıyı yardımcı derslerle sağladıklarını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projeler dünyayla bütünleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN