Türkıye'nin tek Ermeni köyü mahalle olmak istemiyor

Giriş Tarihi: 4.1.2013 11:30

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyü sakinleri, Büyükşehir yasası ile köyün mahalleye dönüşecek olmasına tepki gösterdi.

Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı'nın Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşecek olmasına köy sakinlerinden tepki geldi.

1939 yılından bu yana Ermenilerin huzur içinde yaşadığı Türkiye'nin tek Ermeni köyü Vakıflı, aynı zamanda organik tarım konusunda da adından söz ettiriyor. Köy statüsünde kalmak istediklerini belirten köy sakinleri, yeni Büyükşehir Yasası ile imar izninin muhtarlardan alınıp belediye başkanlarına verilmesine tepki gösteriyor. Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun, köylerinin köy statüsünden çıkartılıp belediyenin bir mahallesi yapılması durumunda köylerine içkili restoranların, eğlence merkezlerinin kurulacağından endişe duyduklarını söyledi. Kartun, 'Çünkü yeni Büyükşehir Yasası'yla imar izni muhtarlardan alınıp belediye başkanlarına verilecek. Bu durum da köyümüzün mistik havasını bozacak. Burasının eğlence ve içkili bir ortama dönüştürülmesinden korkuyoruz" dedi.

Yeni Büyükşehir Yasası'nın uygulamaya girmesiyle ayrıca köylerindeki hazine arazilerinin muhtarlığın elinden alınacağını, köydeki mevcut kooperatiflerinin de kapanacağını ifade eden Kartun, böylece köyde organik tarım yapma çabalarının da sekteye uğrayacağını vurguladı. 1939 yılında Musa Dağı eteklerinde Ermeniler çekildiği için buralara göçmen getirildiğini anlatan Kartun, "Vakıflı köyüne de göçmen getirilmesin diye özel bir kararname ile Vakıflı köyünden giden Ermeniler mallarını Vakıflılara vakıf etmişlerdir. Böylece buraya göçmenlerin gelmesini engellemiş ve Vakıflı köyündeki Ermenilerin huzurunun kaçmasına izin verilmemiş. 1939'da böyle bir şey yapılmışsa, böyle bir önlem alınmışsa, 2013'te de böyle bir önlem hükümet ve devlet tarafından alınabilir. Bunu istiyor ve bunu bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkıye'nin tek Ermeni köyü mahalle olmak istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN