Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıl keçisine iade-i itibar

Devletin orman köylülerinin beslediği keçilere bakış açışı Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürürlüğe sokulan yönetmelikle değişiyor

Giriş Tarihi: 5.1.2013
Batı Akdeniz'de kültürel ve sosyolojik olarak da büyük önem taşıyan keçi yetiştiriciliğinin bitme noktasına gelmesi üzerine yetkililer nezdinde uzun yıllardır sürdürülen girişimler nihayet sonuç vermeye başladı. Önce 25 Şubat 2011'de yürürlüğe giren Torba Yasa kapsamında kabul edilen 182. maddeyle Orman Kanunu'ndaki yaptırımlar geçerliliğini yitirdi. Ardından da orman alanlarında keçilerin otlatılmasına yönelik bir yönetmelik hazırlanması kararı alındı. Orman Genel Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalar sonucu hazırlanan ve "Ormanlarda ve Orman İçinde Bulunan Otlak, Yaylak ve Kışlaklarda Hayvan Otlatılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" başlığını taşıyan düzenleme 11 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

HENÜZ PLAN YOK

Ancak hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Isparta, Burdur, Antalya, Konya ve Muğla gibi illerde yönetmeliğin öngördüğü otlatma planlarının henüz yapılmamış olması yetiştiricileri zor durumda bırakıyor. Keçilere ormanı yasaklayan yasal düzenlemelerin değiştirilmesi için TBMM nezdinde yürütülen girişimlerde başı çeken Isparta Orman Bölge Müdürlüğü'nün, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen halen otlatma planı hazırlamayan kurumların da başında olması eleştiri konusu olurken Türkiye'de ilk otlatma planını hazırlayan il Mersin İzmir oldu. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre ise tüm bölge müdürlükleri taslak planlarını Nisan ayına kadar tamamlayacak. Ormanlık alanlar ile orman kapsamındaki yaylak, kışlak ve otlaklarda planlı olarak hayvan otlatılabilmesini amaçlayan düzenleme, aynı zamanda söz konusu alanların koruma, bakım ve ıslahının yapılmasını da içeriyor. Orman işletme şefliklerince hazırlanacak olan otlatma planları çerçevesinde, plana konu olan alanların orman envanteri, otlatmanın zamanlaması ile ihtiyaç duyulması halinde yol ve su gibi ihtiyaçların nasıl karşılanacağı da belirlenecek. Otlatma alanından yararlanmak isteyen yetiştiricilerin, bulundukları bölgenin bağlı olduğu orman işletme şefliğine bir dilekçe ile başvurarak gerekli izinleri alması gerekiyor. Otlatma planı hazırlanan bölgelerdeki sürü sahipleri ve çobanlar orman işletme müdürlüklerince yapılacak toplantılarla yörenin coğrafi konumu ve otlatmaya yasak alanlar hakkında bilgilendirilecek. Planda belirtilen geçiş yollarından otlatma alanına girişine izin verilecek olan hayvanlar, kullanım kapasitesine göre alana alınacak.

ÇOBANA BELGE
Göçerliği sürdüren çobanların ise otlatma ve geçiş için ilgili alandaki işletme şefliklerine dilekçeyle başvurmaları halinde şartlara göre izin verilecek. Sürü sahibine ise otlatma sahasının haritası veya krokisi verilecek.

PLAN İSTİYORLAR
Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, uzun süredir bu düzenlemeyi beklediklerini ancak göç yolları üzerindeki orman işletme şefliklerinin otlatma planlarını henüz hazırlamadıkları için sıkıntılarının sürdüğünü dile getirdi. Yönetmeliğin ardından yazlak olarak kullandıkları Konya bölgesinde dilekçeyle başvurmalarına rağmen halen otlatma planlarının hazırlanmadığının altını çizen Savran, "Ormancımar bize otlatma konusunda hazırlık yaptıklarını belirten yanıtlar verdi. Planların gecikmesi bizim için her geçen gün yeni kayıplar anlamına geliyor" dedi. Savran, kendilerine sorumluluk verilmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıl keçisine iade-i itibar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN