Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumluca'nın çıtasını yükselten kolej

Kumluca'nın eğitim alanındaki başarı çıtasını yukarı çeken Toros Kumluca Koleji, ilçeye örnek olan birçok yeni proje geliştiriyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Antalya'daki Toros Koleji ve Toros Akdeniz Koleji ile aynı sistemde eğitim veren Özel Toros Kumluca Koleji, ilçenin eğitim alanındaki başarı grafiğini yükseltti. Güneş ışığından olabildiğinde faydalanan yeni binasına bu sezon kavuşan okul, 2 bin 200 metrekare alan üzerine kurulu 6 bin 800 metrekarelik kapalı alan ve 10 bin 90 metrekarelik dev bir bahçeye sahip.

BİNALARI YENİ
Öğrenci mevcudu 24 olmak üzere 24 dersliği olan kolejde, çok amaçlı salon, fen ve teknoloji laboratuvarı, yabancı dil, bilgisayar, görsel sanatlar ve müzik sınıfı var. Kapalı spor salonu, 90 kişilik cep sineması, halı saha, tenis kortu ve jimnastik salonu da yakında tamamlanacak. İnşaatı 18 ay süren ve 5 yıldızlı otel ayarındaki okul binasında, sosyal alanlar bir tarafta, normal derslikler bir tarafta toplanmış. İlköğretim ve ortaöğretim yeni binada, anaokulları yakındaki ayrı bir binada faaliyet gösteriyor.

İNGİLİZCEYE EK DERS
Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının yeterli gördüğü İngilizce ders saati, bu kolejde 5'e katlanıyor. Haftada 10 saat yapılan İngilizce derslerinin yanı sıra, her cumartesi saat 13.00'e kadar ek dersler de veriliyor. Bu dersler genellikle İngilizce oluyor. Ayrıca etüt çalışmaları da cumartesi yapılıyor. Öğrencilerin yüzde 95'i etüt programına katılıyor. Ayrıca kapalı salon sporları da hafta sonu yapılıyor.

KUMBARAM DOLSUN KİTAP OLSUN
Okulun kütüphanesi genişletilmiş. Dolayısıyla kitap eksiği ortaya çıkmış. Öğrencilerde birlikte hareket edip bir şeyler yapabilme alışkanlığı yaratmak adına, kütüphanenin genişletilmesinde çocukları paydaş yapmışlar. Okul içinde düzenlenen kermese katılmışlar ya da kermesten alışveriş yapmışlar. Ayrıca tasarruf etmeyi öğrenmeleri için de her birine kumbara dağıtılmış. Satın almak ya da bir bağışta bulunmak için velilerinden para almak yerine, harçlıklarından attırdıklarıyla bunları yapmaları için kumbara kullanma alışkanlığı kazandırılmış. Bu girişimin adı da "Kumbaram Dolsun Kitap Olsun" koyularak, birikimleriyle yeni kitaplar alma alışkanlığı kazandırılmış.

İLLERİ OKUYARAK ÖĞRENİYORLAR
OKULDA illerin plaka kodlarındaki kitapları okuyup bitirenler, Türkiye haritası üzerinden o ilin hudutlarını boyuyor. Şehirlerin nerede, komşularını, coğrafi ve fiziksel özelliklerini kitap okuma alışkanlığı sayesinde eğlenceli bir şekilde öğretiyorlar.

SORU SORANA HEDİYE ÇEKİ VERİLİYOR
Öğrencilerin öğretmenlerine çekinmeden anlamadıkları dersleri sorup öğrenmelerini teşvik etmek amacıyla da derslerine göre değişen 25-30 soruluk 'sorumatik' adını verdikleri şablonlar hazırlanmış. Sorumatik'i her dolduran öğrenciye, okul kantininden 5 TL'lik hediye çeki veriliyor.

BİRİNCİLİKLERİ BİTMİYOR
TOROS Kumluca Koleji öğrencilerinden Kübra Çil, 2010 yılında 8'inci sınıflarda, 7'inci sınıflarda ise Murathan Oktay Türkiye birincisi olmuştu.

SBS'DE YÜZDE 100

SP puan ortalaması 442.278 ile Antalya birincisi olan okul, 2012 yılında SBS yerleştirmede yüzde 100 başarı kazandı. SBS 2012 ortalamaları 315 puan. Son mezunların 15'i Anadolu, 11'i fen, 11 tanesi de Anadolu öğretmen lisesi kazanmış. Bunların yanında, öğrencileri ulusal yarışmalardan da ödüller kazanmış.

OYUNLA ÖĞRENİYORLAR
Toros Kumluca Koleji'nin minik öğrencileri, öğrenme amacıyla çeşitli oyunları da kullanıyor. Çocuklar böylece hem eğleniyor hem de öğreniyor.

HERKESİ OKUTACAKLAR
NİSAN ayında uygulamaya koyacakları "Benimle Okur musunuz?" adlı proje, kaldırım kenarına okuma çadırı koyularak yapılacak. Gelip geçenlerden rastgele seçilenler, öğrencilerle birlikte 10 dakika boyunca gazete, kitap, dergi okumaya davet edilecek. Kaymakamlığın da katkısıyla, katılan Kumlucalılara kitap, dergi hediye edilecek. Okuma alışkanlığının tüm ilçeye yayılması amaçlanacak.

HAYATA HAZIRLANMA PROJESİ
Okul sınav ve yarışmalardaki başarılarının yanında, Hayata Hazırlanma Projesi ile çocuklara kendi ayakları üzerinde durabilme öğretisi kazandırmayı amaçlıyor. Çoğu insan, kolejli çocukların kendi ayakkabılarını bağlayamadığını düşünür. Çoğunlukla geçerli olan bu düşünce, Kumlucalı kolejliler için geçerli değil. Çünkü haftada bir kez ayakkabı bağlama, ayakkabı boyama, çay-su ikram etme, ütü yapma, sucuklu yumurta pişirme gibi eğitimleri hazırlanan yıllık plan dahilinde alıyorlar.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumluca'nın çıtasını yükselten kolej
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN