Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk, fiyatları ikiye katladı

Tüm yurtta kar yağışı Antalya'da ise soğuk havanın hakim olması sebze fiyatlarını arttırdı. Hal ile perakende arasında büyük fiyat farkı oluştu

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle Antalya Toptancı Hali'ndeki ürün sayısı azaldı, fiyatlar ise arttı. Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, ülke genelinde olduğu gibi Antalya'nın da soğuk havanın etkisinde olduğunu söyledi. Bu durumun özellikle yaş sebze ve meyve üretimini olumsuz etkilediğini dile getiren Uysal, üründe bir azalma olduğunu, bu doğrultuda fiyatların da arttığına işaret etti.

FİYATLAR FIRLADI

Sivri biberin 4 ile 5 lira, domatesin 1,8 ile 2,5 lira arasında alıcı bulduğunu kaydeden Uysal, dolma biberin fiyatının 3 ile 3,5 lira, fasulyenin 5 ile 6 lira arasında satıldığını bildirdi. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi salatalığın fiyatında da artış olduğunu söyleyen Uysal, salatalığın 1,3 ile 1,7 liradan satıldığını belirtti. Fiyatların artmasını soğuk havaya göre normal bulduğunu ifade eden Uysal, "Her yıl havanın soğuması ile ürün miktarında azalma, buna bağlı olarak fiyatta artma oluyor. Geçen yıla göre ise fiyatlar biraz daha yüksek. Bunun sebebi geçen yıla göre ürünün az olması" dedi.

PLANLAMA EKSİK
Üreticilerin üretim planlaması yapmamasından dolayı ürün rekoltesinde sıkıntı yaşanabildiğine dikkati çeken Uysal, üreticinin ürünün para etmemesi üzerine sezonun yarıda kesip serayı bozduğunu, farklı bir ürünü üretmeye başladığını bildirdi. Bu durumun ürün miktarında dalgalanmalara neden olduğunu vurgulayan Uysal, fiyatların bu doğrultuda azaldığını veya arttığını ifade etti. Antalya ile İstanbul'daki tüketicilerin aynı ürünü aynı fiyattan tüketemediğini vurgulayan Uysal, Antalya'dan çıkan ürünün, İstanbul'a ya da farklı illere giderken fiyatının arttığını söyledi.

FARKLI FİYATLAR VAR

Antalya'da 1,8 ile 2,5 liraya satılan domatesin fiyatının 6 liraya kadar çıkabildiğini kaydeden Uysal, "Antalya ile diğer illerde fiyatlar maalesef aynı değil, Antalya'da 2 liraya tüketilen ürün, diğer bölgelerde 2 ya da 3 katına çıkabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk, fiyatları ikiye katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN