Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e şok A-Kent sorgusu

A-Kent ve Halk Kart ile ilgili yolsuzluk iddiaları polisi harekete geçirdi. Büyükşehir Belediyesi bürokratları ifadeye çağırıldı

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri Halk Kart konusu ile ilgili aralarında otobüs ve minibüs sahiplerinin de olduğu 700 kişinin şikayetlerinin ardından, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Genel Sekreter Mehmet Aktekin, Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Özen, Ali Özkayacan ile ihale komisyonu başkanı ve üyeleri olmak üzere 24 belediye görevlisi ifade vermek üzere Mali Büro Amirliği'ne çağırıldı. Sıra ile ifade vermeye giden belediye yetkilileri Halk Kart ihalesi ile ilgili bildiklerini anlattı.

SIRA İLE İFADE VERDİLER

Telefonla arandıktan sonra 24 kişi KOM Mali Büro Amirliğine sıra ile ifade vermeye başladı. 700 kişinin yaptığı şikayet ve daha önce Halk Kart ile ilgili şikayetler üzerine el konan bilgisayarlardaki incelemeleri sonunda elde edilen bilgiler doğrultusunda dün 10 kişilik grup emniyette sabahtan akşama kadar ifade verdi. Belediye yöneticileri Halk Kart'la ilgili şikayet ve suçlamaları kabul etmediler. Halk Kart ihalelerinde herhangi bir usulsüzlüğün söz konusu olmadığına vurgu yaptılar.

HEDEF KIRMIZI OTOBÜSLER
İfadelerinin tamamlanmasının ardından emniyetten ayrılan belediye görevlileri burada amacın belediyenin hizmete soktuğu kırmızı otobüsler ile doğu-batı, kuzey güney ve otogar -havalimanı seferlerini sabote etmek olduğunu öne sürdü. Özellikle otogar ile havalimanı seferlerinin bazı çıkar çevreleri tarafından istenmediğini de belirten görevliler, "Sistematik bir komplo ile karşı karşıyayız. Genel çerçeveye baktığımızda bu sistemden şikayetçi olanların tamamı bu hizmetlerden rahatsız olanlardır. Vatandaşın taksi ile hava limana gitmesini isteyenlerdir" dedi.

700 KİŞİ İFADE VERDİ
Öte yandan Halk Kart şikayetleri konusunda çoğu otobüs ve minibüs sahibi olmak üzere 700 kişi şikayetçi oldu. Emniyet 2 ay boyunca tek tek 700 kişinin ifadelerine başvurdu. Otobüs ve minibüs şoförleri ifadelerinde, "Ben bir günde 2 bin kişi taşıdım ancak bana 500 kişi taşımış gibi para yattı. Sürekli eksik para yüklendi" şikayetlerini ilettiler. Halk Kart'tan şikayetçi olan vatandaşlar ise 100 liralık dolum yaptırdığı halde üç binmede kartının boşaldığını bu nedenle mağdur olduklarını belirterek şikayetlerini dile getirdiler. Antalya Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin ifadelerinin ardından dosyalar KOM savcılığına gidecek. Savcılık incelemesinin ardından her hangi bir usulsüzlük veya yolsuzluk görülmesi halinde sorumlu ve yetkili kişilere gerekirse dava açılacağı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e şok A-Kent sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN