DTO: Denizciliğin başkenti olacağız

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Erol, Antalya'nın turizmden sonra denizciliğin de başkenti olması için çalışma yaptıklarını söyledi

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol, turizmin başkenti Antalya'nın, denizcilik sektöründe de başkent olması için çalıştıklarını söyledi. DTO Başkanı Ahmet Erol, Yönetim Kurulu Üyeleri Serdar Eyiler, İzzet Ünlü ve Şube Müdürü Cüneyt Koşu ile birlikte Antalya Liman Başkanlığı'na atanan Murat Müftüoğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu. Erol, ziyarette yeni Liman Başkanı Müftüoğlu'na Antalya'nın denizcilik sektörü hakkında bilgi verdi. Antalya'da 'Deniz Turizmi' konseptinin oturmuş olduğunu belirten Erol, Türkiye'nin turizm gelirlerindeki 4-4,5 milyar dolarlık payın deniz turizminden sağlandığını söyledi.

GELİRLER ARTTIRILACAK

Türkiye'nin deniz gelirlerinin sadece armatörlük, gemi sanayi ve acentecilik olmadığını vurgulayan Erol, "Deniz turizmi konsepti Antalya'da oturmuş durumda. Türkiye'nin turizm gelirlerinin yüzde 10-15'ini biz çıkardık. Turizm sektöründe denizciliğin katkısı yüzde 15. Marina işletmeciliği, kruvaziyer turizm, marina işletmeciliği, charter tekneler ve müthiş bir atak yapan ticari su üstü ve su altı sporları işletmeleri. Odamıza kayıtlı 300'e yakın ticari su altı ve su üstü sporları işletmesi var. Bu az rakam değil. Ekonomik katkısı gayet iyi. Türkiye genelinde 4 milyar doları geçtik diye bakıyoruz. Türkiye turizmine, deniz turizminin katkısı 4-4,5 milyar dolara ulaştı. Turizmin başkenti Antalya'nın denizcilikte de başkent olmasını istiyoruz" dedi. Antalya'da denizcilik sektörünün büyüdüğünü anlatan DTO Başkanı Erol, "Antalya'da denizcilik sektörü gelişiyor. 1200 üyemiz var. Ağırlıklı olarak su altı ve su üstü sporları işletmeleri, günü birlik ve charter tekneleri ancak gelir getirici işletmeler Antalya Limanı ve Alidaş" diye konuştu. DTO Şube Başkanı Ahmet Erol, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın denizcilik sektörüne yatırım yapma hevesinde olduğunu belirterek, Vali Altıparmak ile çok iyi bir koordinasyon sağladıklarını kaydetti.

BİZİ KİMSE TANIMIYOR
Erol, Liman Başkanı Müftüoğlu'nun DTO Antalya Şubesi Meclis toplantılarına katılıp sektör temsilcilerini tanımalarını önerdi. Antalya Liman Başkanı Murat Müftüoğlu da sorunları karşılıklı diyaloglar içinde çözmek istediklerini ifade ederek, "Liman Başkanlığı bazı kamu kurumları arasında da pek tanınmyor. Liman başkanlıklarının da tanıtılması gerektiğineinanıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DTO: Denizciliğin başkenti olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN