Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışı ile Guinnes denemesi

Sağlık Müdürü Bilgin Şubat sonunda, bir saat içinde en çok organ bağışlarıyla Rekorlar Kitabı'na gireceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Antalya Sağlık Müdürü Adem Bilgin, organ bağış rekoru için Guinness'e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini bildirerek, "Şubat ayının sonunda Kepez Arena'da gerçekleştirilecek bir organizasyonla bir saat içerisinde yapılacak organ bağışlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceğiz" dedi. Antalya Sağlık Müdürlüğü tarafından Sea Life Otel'de organ bağışında 2012 yılının değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenledi. Toplantının açılışta konuşan Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye'de 100 bin kişinin organ beklediğini belirterek, Türkiye'nin canlıdan nakillerde dünya birincisi olduğunu, kadavrada ise durumun tam tersi olduğunu vurguladı

AB'NIN GERİSİNDE

Kapuağası, Avrupa ülkelerinde beyin ölümü gerçekleşen her 100 kişiden 85'inin organlarının bağışlandığını dile getirerek, Türkiye'de ise her 100 kişiden sadece 25'inin organlarının bağışlandığını kaydetti. Kapuağası, bakanlığın kadavradan bağışa büyük önem verdiğine de değindi.

MECUT REKOR 321 KİŞİYLE LONDRA'NIN
Önümüzdeki günlerde rekor denemesinin duyurusunun yapılacağını, isteyenlerin bu organizasyona gönüllü olarak katılabileceğine işaret eden Bilgin, gönüllülerin ücretsiz otobüslerle Kepez Arena'ya taşınacağını, aynı anda 20 bilgisayarla gönüllülerin bağış formlarının görevliler tarafından doldurulacağını anlattı. Bilgin, Guinness'teki mevcut rekorun 15 Aralık 2011'de Londra'da 321 katılımcıyla kırıldığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışı ile Guinnes denemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN