Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sel bir nasihat gibi

Giriş Tarihi: 16.1.2013

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manavgat'taki selden zarar gören turistik tesislerde incelemelerde bulundu. Günay, 'Bu musibet bir nasihat gibi' benzetmesi yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manavgat'ta yaşanan selde zarar gören turistik tesislerde incelemelerde bulundu. Tesisleri zarar gören turizmciler ve kamu görevlileriyle Royal Dragon Otel'de bir araya gelen Bakan Günay, basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulunarak, bölgede geçmişteki yanlış planlamalar ve yerleşimlerden kaynaklanan bir sorun yaşandığını kaydetti. "Bu tür musibetler bir tür nasihat yerine geçiyor" diyen Günay, yaşananların alınması geciken önlemler konusunda kendilerini teşvik ettiğini anlattı.

DERE YATAKLARI SIKINTILI

Günay, dere yatakları konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu, ancak son 3-4 yılda bin 300 kilometrelik alanda dere ıslahı yapıldığını ifade etti. Bölgede son birkaç yıl içinde bazı sıkıntılar olduğuna değinen Günay, bölgedeki Kömürlük Deresi'nde çevre düzenlemesinin yapıldığını, ancak Ilıca Deresi'nde halen sorunlar yaşanmaya devam ettiğini bildirdi. Ilıca Deresi'nin denize döküldüğü noktada sıkıntılar olduğunu belirten Bakan Günay, teknik uzmanlar ve belediye görevlilerinin işbirliği içinde çalışacağını, kendisinin de durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su Bakanlıklarına bildireceğini açıkladı. Günay, "Biz bir anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı bu doğal afetin mağduru konumundayız. Mağdur olduğumuz için de ben gelip bir an önce olayı görmek, alınması gereken önlemlerle ilgili yerinde bilgi sahibi olmak ve ilgili arkadaşlara aktarmak istedim" dedi.

PLANLAMA HATALARI

Bakan Günay, yaşananların geçmiş yıllarda düzgün bir yerleşim planı yapılmaması, bölgeye turizm, konut, ticaret fonksiyonları verilirken doğal kaynakların doğru değerlendirilmemesi, doğal kaynakların gelişmesini koruyacak planlamaların gözardı edilmesinden kaynaklandığını anlattı. Türkiye'nin turizmde dünyanın 6. ülkesi olduğuna işaret eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

DOĞAYI KORUMALIYIZ
"İstikrarlı bir biçimde iki yıldan bu yana biz bu gelişmeyi sürdürüyoruz. Sınırlarımızdaki sıkıntıya rağmen dünyanın önde gelen ve potansiyeli artan bir ülkesi olmayı başardık. Ama Antalya gibi bir yerde gelecek veya gelen misafirimiz lokantada otururken veya sosyal alanda, lobide otururken suya maruz kalırsa bizim bu gelişmeyi sürdürebilir kılmamızda ciddi zorluklarımız olabilir. O yüzden bundan sonra planlamalarımızın, yoğunlaşmayı, betonlaşmayı değil, yeşili, doğayı korumayı daha fazla önemsemesi, daha özenle bu konuları dikkatle takip etmesi gerekiyor. İçinde bulunduğumuz alan turizm potansiyeli çok yüksek bir yer. Turizm tesisleri var, ama özel çevre koruma bölgesi. Özel çevre koruma bölgesindeki bu yapılaşma yoğunluğundan doğrusu ben çok üzüntü duydum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sel bir nasihat gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN