Çiçek gibi yarış

EXPO Antalya'nın simgesi olacak çiçek için ihracatçılar, karanfil üzerinde duruyor. Öneriler arasında nergis papatya, ve nar çiçeği de yer alıyor

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Dünyanın en büyük botanik temalı EXPO'suna ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'da, "Antalya'nın simgesi hangi çiçek olsun" arayışı başladı. İhracatçılar, her yıl 50 ülkeye yaklaşık 400 milyon dal ihraç edilen karanfilin üzerinde duruyor. Siyasilerden yükselen ortak ses nergis olurken, öneriler arasında öne çıkan çiçekler arasında Antalya papatyası gibi endemik türler ile nar çiçeği ve portakal çiçeği gibi ticari türler de var.
FİTİLİ BADAK ATEŞLEDİ

Konuyla ilgili tartışmanın fitilini, Ak Parti Milletvekili Sadık Badak ateşledi. Antalya için simge bir çiçek gerektiğin i belirten Badak, nergisi önerdi. Badak, "EXPO 2016'ya kadar, Antalya'daki tüm nehir kıyılarına nergis ekilebilir. Böyle bir proje, yerel yönetimlerin de desteği alınarak başlatılabilir" dedi.

CHP'DEN DESTEK

Badak'ın sözlerinin ardından bu kez ana muhalefet partisi CHP'nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'dan nergis önerisini destekleyecek bir görüş geldi. Deniz Baykal, EXPO 2016 için simge olacak çiçek için kokulu nergisin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Şimdi seralarda yetiştiriliyor, ticari olarak ama onlar kokmaz. Kokusu kaybolmuştur. Onun gerçeğini bulacaksınız, nergisi unutmasınlar" dedi. Baykal ayrıca ful çiçeğinin de bu kapsamda değerlendirilebileceğini söyledi.

KARANFİL ÖNERİSİ
Çiçek arayışı konusunda ilginç bir öneri de Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu'dan geldi. Antalya'nın yıllık 400 milyon dal karanfil ihraç ettiğini hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Dünya, Türk çiçeğini karafille tanıyor. 50 ülkeye ihraç ediyoruz. Aynı zamanda karanfil, ebru gibi geleneksel Türk sanatlarında da kullanılan önemli bir figür" diye konuştu.

YENİ TÜR YETİŞTİRİLİYOR

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün (BATEM) yerli karanfil ıslahı ile ilgili bir çalışma yaptığını hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Bu çalışmalar EXPO öncesine yetişir. Antalya'ya özgü bir karanfil türü yetiştirilecek. Bu çalışmalar neticesinde çıkacak karanfil türüne, EXPO 2016 adı verilebilir. Böylece tanıtımda da önemli bir hamle yapılmış olur" dedi. Bağdatlıoğlu, ayrıca tür ayırt etmeden Antalya'nın tüm endemik bitki türlerinin de EXPO sürecinde tanıtılması gerektiğini sözlerine ekledi.

ANTALYA KUMUL PAPATYASI

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen ise Antalya'nın simgesinin endemik bir bitki türü olması gerektiğini savundu. Antalya Papatyası'nı öneren Şen, "Kumullarda yetişen Antalya Papatyası, bize özgü bir tür. Çiçek ve çocuk temasıyla gerçekleşecek EXPO'da, papatya çocuklar için de çok uygun, sempatik bir figür olur. Papatya batıda şansın ve temizliğin simgesidir. Aynı zamanda çayı yapılarak herkesin bildiği sağlıklı bir içeceğim meyvesi olarak kabul edilir. Çocuklar Harry Potter'in filminde papatya suyu içerek küçüldüğünü iyi hatırlayacaklardır. Bu çiçek türü Nisan ve Mayıs aylarında çıkıyor. Yani EXPO'nun tam kapılarını açtığı dönemde, sahilleri papatyalarla süsleyebiliriz. Ama öncelikle bir ıslah çalışması yapılmalı" diye konuştu. Şen, grafik tasarımcılardan destek alınmasını istedi.

KARDELEN

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak da simge olacak çiçeğin Antalya'ya özgü olması gerektiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi'nin bu konuda çalıştığını belirten Budak, kardelenin öne çıktığını söyledi.

NERGİS ÖNE ÇIKIYOR

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu ise öne çıkan türler arasında nergisin bulunduğunu belirterek, "Akdeniz Üniversitesi'nden koyula ilgili bilimsel yönden destek alıyoruz. Ayrıca konunun tüm muhataplarından görüş alıyoruz. Antalya'nın doğasında yetişen bir çiçek olmalı. Antalya'ya has olmalı" diye konuştu.

PROFESYONEL OLSUN

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise, EXPO'nun simgesinin seçiminde romantik değil profesyonel yaklaşım sergilenmesi gerektiğini söyledi. Çandır, seçilecek simgenin, hediyelik eşya gibi ürünlerde de kullanılabilir olmasının önemini vurguladı. Antalya Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Teoman Akçalı ise nar çiçeğinin yada portakal çiçeğinin nergisten daha iyi bir seçenek olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek gibi yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN