Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO'da seçim kararı

Mart ayında yapılması beklenen ATSO seçimleri 9 Şubat'a alındı. Sicil Müdürü'nün istifası ile üyelerin gruplarının değiştirilmesi kafaları karıştırdı. Üye kayıtlarında baskı iddiası var

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Mart ayında yapılması beklenen Genel Kurul tarihi, yönetim kurulu kararı ile 9 Şubat 2013 olarak belirlendi. İlçe Seçim Kurulu'nun onayının ardından 9 Şubat'ta ATSO üyeleri sandık başına gidecek. Grup seçimlerinin ardından yönetim kurulu seçimleri gerçekleştirilecek. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak dışında adaylığını açıklayan isim henüz olmadı. Seçim tarihinin beklenenden daha erken olması, ATSO'nun muhalif isimlerinin tepkisini çekerken, ATSO yönetimi ise seçimlerin İzmir'de 4 Şubat, İstanbul'da 14 Şubat, Adana'da 9 Şubat, Bursa'da 12 Şubat'ta yapılacağını hatırlatarak, tarihin erken olmadığını savunuyor.

İSTİFA BOMBASI
ATSO seçim sürecine girerken, Sicil Müdürü Hediye Kovalı'nın istifası iddiası gündeme bomba gibi düştü. Yerine vekalet etmesi gereken Ticaret Sicil Şefi Necdet Topcu'nun emekliliğini istemesi de sürece eklenince kafalar karıştı. Kulislerde, ATSO yönetiminin Sicil Müdürlüğü'ne baskı uyguladığı konuşuluyor. ATSO yönetimi ise Kovalı'nın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu ve yaşanan alt yapı sıkıntıları nedeniyle ticari işlemleri durma noktasına getiren MERSİS sistemi nedeniyle büyük baskı altında olduğu ve bu nedenle istifa ettiği iddiasında. Ayrıca Kovalı'nın istifasının kabul edilmediği de öğrenildi.

KODLAMA SİSTEMİ

Seçim sürecinde bir diğer sıkıntı ise meslek gruplarını belirleyen NACE kodlama sistemindeki yeni düzenleme.

AKINCI'NIN GRUBU DEĞİŞTİ
Sicil Müdürlüğü üye kayıtlarını yeni kodlar ile yapmaya başlarken, daha önce farklı gruplarda olan birçok ATSO üyesinin grubu değişti. En ilgi çekici grup değişikliği ise ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın grubunun değişmesi oldu. Tarım sektöründeki grupların birleştirilmesiyle, daha önce kısmen üye sayısı düşük olan bir grupta yer alan Akıncı'nın üye sayısı 650'yi bulan bir gruba düşerek, ilk seçimden çıkma şansının biraz daha zorlaştırıldığı öne sürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'da seçim kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN