Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışan kalpte ameliyat

Op. Dr. Kar, koroner arter hastalığı, bazı özel kalp kapak hastalıkları ve kalp sorunlarının tedavisinde kullanılan çalışan kalpte ameliyatı anlattı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Medstar Hayat Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kar, çalışan kalpte ameliyat tekniğinin uygulanabildiği hasta grupları ve hastaya sağladığı ayrıcalıklar hakkında bilgi verdi. Kalp durdurulmadan yapılan "Çalışan Kalpte Ameliyat"ın özel bir cerrahi tekniği olduğunu belirten Op. Dr. Kar, "İşlemin başarılı sonuç verebilmesi için, doğru hastaya uygulanması çok önemlidir. Açık kalp ameliyatı, hemen her zaman hastanın kalp dışı dolaşım cihazına bağlanması ile yapılmaktadır. Çalışan kalpte ameliyat ise kalbin durdurulmadan yapıldığı bir işlemdir" diye konuştu.

HASTA UYGUN OLMALI

Türkiye'de kalp ameliyatının yapıldığı merkezlerde uygulanabilen ve sonuçları dünya standartlarında olan "Çalışan kalpte ameliyat" işleminin; koroner arter hastalığında, bazı özel kalp kapak hastalıklarında ve doğumsal kalp sorunlarının tedavisinde uygulanabildiğini belirten Kar, "Cerrahi tekniğin başarılı sonuç vermesi için, ameliyat edilecek hastanın uygun kriterlerde olması gerekir. Ameliyat koroner bypass için genellikle; damarların kalbin yüzeyinde ve belirgin olduğu, damara bypass dışında bir girişimin gerekli olmadığı ve ameliyata engel oluşturacak hastalıkları bulunmayan hastalarda uygulanmalıdır. Kalbin sağ tarafındaki kapağa müdahale edilecekse, yine çalışan kalpte ameliyat gerçekleştirilebilir. İşlemde ��nemli olan, doğru hastaya doğru cerrahi tekniğin seçilmesidir. Doktor, hastası için en uygun tedaviye karar verecektir" dedi.

DAHA HIZLI İYİLEŞME OLUR
Çalışan kalpte ameliyat işleminin, özellikle bypass ameliyatlarında hastaya ayrıcalık sağladığını açıklayan Kar, "Açık kalp ameliyatlarında kullanılan kalp akciğer makinesi ne kadar güvenilir olsa da; bilinen ancak bazı önlemlerle en aza indirilen yan etkilere sahiptir. Kalp akciğer makinası, akciğer, beyin ve böbrek üzerine olumsuz etki yapabilir. Kalp çalışır durumda yapılan ameliyatlarda, kalp akciğer de çalışmaya devam ettiği için; fonksiyonları korunur. Bu nedenle olumsuzluklardan korumak için iyi bir seçenektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışan kalpte ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN