EXPO'yu sel basmayacak

EXPO'nun kurulacağı alanın bulunduğu bölgeyi su baskınından koruyacak Küçük Aksu Barajı, yatırım programına alındı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
EXPO alanının da bulunduğu bölgeyi su baskınlarına karşı koruyacak olan Küçük Aksu Barajı, 2012 yılı ek yatırım programına alındı. Yüksek Planlama Kurulu Kararı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun botanik temalı sergisinin gerçekleşeceği 2016 yılına kadar barajın tamamlanması hedefleniyor.

MÜJDEYİ BADAK VERDİ

Müjdeyi, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak verdi. Badak, DSİ tarafından projeleri hazırlanan 120 milyon TL keşif bedelli Küçük Aksu Barajı'nın ihale işlemlerinin hızla tamamlanacağını söyledi. Projeyle, Aksu ovasında yaşanan, can ve mal kaybına neden olan binlerce dönümde tarım yapma imkânını yok eden sel felaketlerinin de önleneceğini belirten Badak, "Baraj ayrıca EXPO 2016 Antalya alanında potansiyel sel tehlikesini önlemesi açısından çok önem arz etmektedir" diye konuştu.

SULAMA VE İÇME SUYU

Projenin sadece EXPO alanıyla sınırlı olmadığını vurgulayan Badak, "Projey- le taşkın korumanın yanı sıra Aksu ilçemizde tarımsal sulama ve içme suyu temin edilecek, taşkın önlenecek ve enerji üretimi sağlanacak" dedi. Sulamadan Gebiz beldesi, Hacıosmanlar, Akçapınar ve Çatallar köylerinde 2 bin 285 hektarlık arazi yararlanabileceğini ifade eden Sadık Badak, "Ayrıca, Gebiz, Abdurrahmanlar, Yukarı Kocayatak, Yurtpınar, Aksu, Çalkaya, Karaöz ve Kundu belde ve köylerinde yılda 44.4 hm3 temiz içme suyu temin edilecek" diye konuştu.

EKONİMİK KRİZE RAĞMEN

Küçük Aksu Barajı'na kurulacak 1,2 MW Kurulu gücünde elektrik santralinden ayrıca yılda 9.05 GWh enerji elde edileceğini ifade eden Sadık Badak, "Dünya ekonomik krizine rağmen yatırımımıza onay veren Sayın Başbakanımıza, projenin verimliliğini bizzat inceleyen Orman ve Su Bakanımıza teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'yu sel basmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN