Tahta oyuncaklar hayat kurtaracak

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Atık ağaçları oyuncak yaparak hayat veren Harita ve Kadastro Mühendisi Savaş Kılınç, Gölhisar'da açılacak sergide oyuncakları satıp gelirini LÖSEV'e bağışlayacak

Burdun'un Gölhisar ilçesinde Harita ve Kadastro Mühendisliği yapan 57 yaşındaki Savaş Kılınç, el becerisini sayesinde ağaçlara hayat verirken lösemili çocuklarında hayatını kurtaracak. Çivi ve demir malzeme kullanmadan ev eşyasından, çocuk oyuncaklarına kadar her şeyi yapabildiğini aktaran Kılınç, yaptığı ürünleri dostlarına hediye ettiğini söyledi. Bu yıl Gölhisar'da düzenlenecek olan sergide, ilk kez para karşılığında ürünlerini satacağını aktaran Kılınç, elde edilecek olan geliri ise Lösemili Çocuklar Vakfına bağışlayacağını söyledi.

EVİN ALTI ATÖLYESİ

Kılınç, yaklaşık 10 yıl öncesine kadar yağlı boya işleri ile uğraştığını söyledi. Öğretmen kardeşinin yönlendirilmesiyle, ahşap hobi işlerine yöneldiğini aktaran Kılınç, evinin alt katını atölyeye çevirerek, son 10 yıldır ağaçlardan araba, ev, sandık, bisiklet, dikiş kutusu, peçetelik, gemi, kalemlik, kumbara ve daha birçok ürün yapabildiğini belirtti. Bu yıl Gölhisar'da, el işlerinden oluşan bir sergi düzenleneceğini aktaran Kılınç, "Şimdiye kadar yaptığım bütün ürünleri orada sergileyeceğim. Şuana kadar para karşılığında hiç satmadım. Evime gelen çocuklara hediye ettim. Çünkü insanları sevindirmeyi çok seviyorum. Yaptığım ürünlerin ilk kez bu sergide para karşılığı satışını yapacağım. Elde ettiğin geliri ise Lösemili Çocuklar Vakfına bağışlayacağım. Çünkü ağaca hayat verirken canları kurtarmayı istiyorum" diye konuştu.

AĞAÇLARI KESMİYOR

Gölhisar'ın, ağacın en fazla olduğu yerlerden biri olduğunu aktaran Kılınç, "Bunun yanı sıra birçokta ağaç türü var. Hiçbir ağacı kesmeden, marangozhane atıklarından aldığım ağaçları kendi atölyemde işliyorum. Bir ürünü işlerken de zevk duyuyorum. Bu tür çalışmalar tanıtılmalı. Eskiden çocukların oyuncakları hep ağaçtandı. Ama şimdi her şey plastik malzemeden yapılarak, sağlığı tehdit ediyor. Ağaç kültürünü yaygınlaştırmak istiyorum"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahta oyuncaklar hayat kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN