Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dere yatağına tesis

Giriş Tarihi: 20.1.2013

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, yaşanan sel felaketinin nedenini açıkladı

Antalya'NIN Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, geçtiğimiz hafta Evrenseki turizm bölgesinde yaşanan sel felaketi'nin ardından Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay'ın dere yataklarına otel yaptırmayacağız sözünün Evrenkesi beldesini kapsamadığını belirtti.

5 tesis zarar gördü

Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, yaşanan yoğun yağıştan sonra Dalamandan Alanya'ya kadar birçok yerde sel felaketi yaşanmasına rağmen en çok Evrenseki beldesinin etkilendiğini belirten Barut, Evrenseki beldesinde 28 otelin bulunduğunu bunlardan 5 tanesinin selden zarar gördüğünü söyledi.

3-5 yılda bir

Evrenseki beldesinde Kömürcüler ve Ilıca deresinin bulunduğunu aktaran Barut, "Bu derelerde 3-5 yıl ara ile sürekli taşkınlar yaşanır. Komşu beldelere göre Evrenseki beldesinin daha düşük bir kota sahip. Kömürcüler deresinde DSİ'nin de görüşlerini aldıktan sonra ıslah çalışmaları ve mendireğini yapmamızdan dolayı taşkınlar yaşanmıyor." dedi.

GÖZ YUMULDU

Ilıca Deresi'nde 1995 yılında bir otele plaj kazandırmak amacıyla doğuya akan dereye yerinde değişikler yaparak batıya aktarılması sonucu sıkıntıların yaşandığını savunan Barut, "Buna o dönemin idarecileri de DSİ'de göz yumdu. Biz 1999 yılında belediye olduk. 2000 yılında bu konuyu mahkemeye götürdüki ve bu otelin dere yatağını değiştirmekten para cezası aldı. Düz giden dere yapılan değişikler sonucunda (S) şeklini aldı" diye konuştu.

ÇORABATIR' A TEPKİ
AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır'ın 30 milyon zarar olduğunu belirterek felaket tellallığı yaptığını kaydeden Barut, "Turizm temsilcisi felaket tellalcılığı yapmaz. Sururi Bey öyle bir açıklama yaptı ki sanki Evrenseki'de kaos olmuş gibi oldu. Böyle açıklamalar bölgeye zarar verir. Bu zarar nerdeymiş açıklasın görelim. Bu bir turizm temsilcisinin yapacağı açıklamalar değildir. Otellerde düşük kot ve bodrum kullanmaları kendi tercihleri. Burada seviyenin düşük olduğunu biliyorlar. Bazı otellerin istinat duvarları bile yetersiz" dedi.

DERE YATAĞI DEĞİŞTİ
Belediye Avukatı Musa Şehirli de, 1999 yılı Temmuz-Ağustos aylarında söz konusu otele dere yatağını değiştirdiği ve çevreyi bozduğu için para cezası yazdıklarını ardından idari mahkemeye dava açarak kazandıklarını ancak yapılan itirazlara bu kez mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dere yatağına tesis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN