Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısırlık kaderiniz değil

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Barış Mülayim, infertilite (kısırlık) ile ilgili bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Barış Mülayim, bir çiftin korunmasız, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde gebelik oluşmuyorsa infertiliteden yani kısırlıktan söz edilebileceğini söyledi. Çiftlerin yaklaşık yüzde 85-90'ında bir yıl içerisinde gebelik görüldüğünü ve en uygun gebe kalma yaşının ise 20 ila 30 arası olduğunu belirten Doç. Dr. Mülayim, "30 yaşını geçtikten sonra gebe kalma olasılığı azalır bu yaştan sonraki diğer sınır 35 ve 40 yaşlarıdır. 40 yaşından sonra yardımcı yöntemlerle bile gebe kalma olasılığı yüzde 10'lara düşer" dedi. Mülayim, infertilite görülme sıklığının yaklaşık yüzde 15 olduğunu söyleyerek, "Günümüzde infertilite sıklığı artmıştır, sıklığın artmasında geç yaşlarda evlilik ya da evlendikten sonra çeşitli nedenlerle geç çocuk sahibi olma düşüncesi yatmaktadır. Bunun yanına sigara, alkol kullanımını, obeziteyi, stresi ve uygun olmayan yaşam koşullarını da ekleyebiliriz" dedi. Çiftlerin bir yıl içerisinde, herhangi bir şikayet olmadan, düzenli ilişkiye rağmen (haftada en az iki) gebe kalamıyor ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından görülmesi, muayene edilmesi ve gerekiyor ise bazı testlerden geçmesi gerektiğini belirten Mülayim, "Ancak bu süre çiftlerin yaşına, evlilik süresine, çiftin tıbbi geçmişine ve çiftin isteğine göre değişebilir. Mutlaka bir yıl geçmek zorunda değil; örneğin kadının adetleri düzenli olmayabilir, yaşı 35'ten büyüküur, myom ya da kist hikayesi mevcuttur, sık enfeksiyon geçiriyor olabilir, yine eşinde (erkekte) varikosel şikayeti olabilir" diye konuştu.

Erkekte sperm testi yeterli olur
Doç. Dr. Barış Mülayim doktorun çifti mutlaka görmesi gerektiğini belirterek "Çünkü infertilite sebeplerinin yaklaşık yarısı erkeğe ve diğer yarısı kadına ait nedenlerden oluşur. Ki erkeğe ait yani infertilite nedenlerinin yarısını çok kolay sperm tahlili ile ortaya koyabiliyoruz. Diğer yarısı ise kadına ait yumurtlama problemlerini, tüp rahatsızlıklarını ve daha nadir izlenen bazı sorunları içermektedir" diye konuştu.

KISIRLIKLA İLGİLİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Doç. Dr. Barış Mülayim, son olarak, hastanın hikayesi dinlendikten, muayenesi ve ultrasonografisi yapıldıktan sonra uzman hekimin görüşüne göre bazı hormon tahlilleri ve rahim filmi istenebileceğini ancak herkese ilk aşamada yapılmak zorunda olmadığını belirterek, "Yumurtlama ile ilgili problemi var ise çeşitli ilaçlar vererek ovulasyon induksiyonu yapıyoruz. Rahim ya da tüp ile ilgili sorunları histeroskopi ya da laparoskopi dediğimiz yöntemlerle çözmeye çalışıyoruz. Erkeğe ait problemlerde IUI dediğimiz aşılama işlemi yapıyoruz. Bunlarla gebelik elde edemediğimiz taktirde yardımcı üreme tekniklerine (tüp bebek İVF, İCSİ) başvuruyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısırlık kaderiniz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN