Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Kim için?

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Yaşadıkça öğrenmeye devam ediyoruz.
Bu aralar biraz dış uyaranlara duyarlıyım, hiçbir şey gözümden kaçmıyor.
Öğreniyorum ve sorgulayıcı bir öğrenen olarak görüyorum kendimi. Bu dışa dönük duyarlı(!) durumum bencilliği güzellememden kaynaklı bir kapris yolculuğu mu bilemiyorum.
Ya da kendini sev, onurlandır, say, kolla becerebilmek için sorgula! Doğal sonuç mu?
İnsanoğlu gerçeğini akıllarımıza yerleştirebilmek ve birey olarak yaşamlarımızın değerini anlama yeteneğimizi geliştirmek zorundayız ki kendimizi sevebilelim, güven duyabilelim.
Oysa ki; toplumda genel davranış şekilleri aşağılama ya da küstahlık endeksli. Kendini her şeyin üzerine koyan başkasına saygı duymayanların, kendi içlerindeki saygı boşluğunu doldurmak için başvurdukları bağırış çağırışlı bir yöntem.
Bir proje furyasının ortasında amaçlar uğruna araç olma, ya da kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarını araç yapmak gibi planlar işliyor zamanımızda.
Toptancı olmayı seviyoruz. Öyle bir durum var ki herkes her şeyi biliyor.
Herkes konuşuyor ve kendini dinliyor.
Sonuca ulaşmış her şeyin mucidi olmak ortak paydada bulunuyor. Herkesin çalınası bir fikri var. Yani bir sis tabakası var, sislerin arasında görünen tek şey istek.
Neyi ilgilendirdiğine, neye mal olduğuna bakılmaksızın gerçeklikten uzak toptan bir amaç savunulmakta. Gerçeklikten kopuk olmanın altında da bu durumun yattığına eminim.
En iyi dindarlıktan, toplumu en medeni memleketler seviyesi üstüne çıkaracak yol açıcılık ya da yeni kavramlara eskileri ile başkaldırı bunu tek bünyede toplayabilme başarısını gösterenler. Bu donanımla ısrarlı amaçlarının altında yatan ve cevap bekleyen bir soru sormak istiyorum: Kim için? Klişelere de başkaldırı olması bakımından bu bünyeler için bu cevaplanamayacak bir soru.
Kanser ilacını alamayarak hayatını kaybeden kız için mi? Üniversiteye maddi olanaksızlıklar nedeniyle gidemeyen genç için mi?
Dövülen bağcı için mi?
Bu tartıştığım durum gözüme de kulağıma da bünyeme de batıyor. Ama özgür bir toplumda böyle tartışmalar olabilir bu güzel yanı. Akılcı olmayanlardan kaçınmak ise özgür bir karar.
İyi haftalar…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Kim için?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN