Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm otoriteleri Antalya'da buluştu

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Belek'te 2012 Turizm Değerlendirme ve Danışma Kurulu Toplantısı'na başkanlık etti. Türkiye'nin turizm otoriterlerinin buluştuğu toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Günay, yeni turizm ilanlarını müjdeledi. Gelen turist sayısında istedikleri hedeflere ulaşıldığını belirten Günay, yeni hedefin niteliği ve marka değeri ile geliri arttırmak olduğunu söyledi.

TEŞVİKTEN YARARLANIN

Dün Resmi Gazete'de İzmir Bayındır, Kütahya Ortaca, Sakarya Taraklı ve Tokat Akbölen'in turizm merkezleri ilan edildiğini açıklayan Günay, ayrıca 4 yeni Kültür Turizm Koruma Gelişme Bölgesi olan Denizli Tavas Bozdağ, İzmir Şirince, Malatya Karakaya Baraj Gölü çevresi, Malat Hekiman'ın da resmi gazetede yayımlandığını duyurdu. Bu bölgelerde yapılacak yatırımların 5'inci bölge yatırım indirimlerinden ve teşviklerinden yararlanabileceğinin altını çizen Günay, özellikle Kültür Turizm Koruma Gelişme Bölgesi ilanı yatırımcılara kolaylık sağlama bakımından özellik ve anlam taşıdığını söyledi.

69 YENİ TURİZM ALANI

Bir süredir yeni bir ilan tahsis paketi üzerinde çalıştıklarını da yeni bir haber olarak açıklayan Günay, "Bugün pazar, pazartesi günü işlemlerimiz başlayacak, sanırım Çarşamba ve Perşembe günü yayınlanmış olacak. 24 ilde 69 yeni alanı da turizm ilanına çıkıyoruz. Bunlar Türkiye'de hep yapmak istediğimiz gibi bir çeşitlilik arz ediyor. 23 tanesi kültür, 23 tanesi termal, 13 tanesi kış, 5 tanesi kültür, 4 golf ve 1 tane yayla turizmi alanı olmak üzere 69 parselde 18 bin yatak amaçlıyoruz" diye konuştu.

TURİZM HEDEFİ TUTU
Ekonomistlerin tartışmalarına rağmen Türkiye'nin turizm hedefini 90'ıncı yılında başardığını ifade eden Günay, "Şu anda Türkiye turizmde dünyanın ilk 10'u içinde. Şu anda gelen turist sayısı bakımında 6'ıncı sırada neredeyse istikrar kazandık. Hedefimiz 5'e girmek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm otoriteleri Antalya'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN