ATSO'da taraflar kılıçları çekti

ATSO'da 9 Şubat olarak ilan edilen seçim öncesi gruplardaki değişiklikler tepki toplarken, gözler seçim öncesi son meclis toplantısına çevrildi. Muhalifler yönetimi eleştiri yağmuruna tuttu

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSD) Mart ayında yapılması beklenen Genel Kurul tarihinin, yönetim kurulu kararı ile 9 Şubat 2013 olarak belirlenmesinin ardından, seçim öncesi son meclis toplantısı bugün gerçekleşiyor. Seçim öncesi adayların seçime gireceği meslek gruplarının değiştirilmesi nedeniyle muhalifler kılıçları çekti. Akıncı ve Güneş'ten zehir zemberek açıklamalar geldi. Gruplar, TOBB'un NACE kodlama sistemiyle belirlenirken, kulislerde aynı meslek grubunda faaliyet gösteren şirketlerin, farklı gruplara bölünerek meclise girecek muhalif isimlerin önünü kesildiği iddia ediliyor. Seçim öncesi ATSO'da 4 grup düşerken, 131 meclis üyeli ATSO'da meclis üyesi sayısı seçim sonrası 122'ye gerileyecek.

GRUPLARI DEĞİŞTİ

Grupları düşen meclis üyelerinin muhalif kanattan olması tartışma yarattı. Grubu değişen meclis üyeleri arasında en ilgi çekici isimler ise ATSO Başkanlığı için adı geçen ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı ile bir önceki ATSO seçiminde başkan adayı olan Hamdi Güneş var. Tohumcularla aynı grupta olan Akıncı ile ihracatçılarla aynı grupta yer alan Güneş, komisyoncuların ağırlıkta olduğu 573 kişilik gruba düştü. Sadece 3 meclis üyesi çıkartacak gruptan, Akıncı ve Güneş'in seçilmesi zora girdi.

MUHALİF İSİMLER

ATSO yönetimiyle ters düşen ve Kaleiçi'nde alınan evle ilgili vergi kaybı gerekçesiyle görevinden istifa eden Hesapları İnceleme Komisyonu eski Başkanı Ahmet Öztürk'ün grubu da düştü. Daha önce boyacılarla aynı grupta yer alan Öztürk, ATSO yönetiminde yer alan Mustafa Yılmaz'la birlikte inşaat malzemecilerinin bulunduğu gruptan seçilmeye çalışacak. ATSO'nun üyelerine icra gönderdiği iddiasıyla yönetime bayrak açan İbrahim Yıldırım da grubu düşenler arasında. Ayakkabıcılar grubunda yer alan Yıldırım, tekstilcilerin grubunda yer alıyor. Yıldırım değişikliğe tepki gösterdi. 4 Ocak'ta gruptaki üye sayısının 179 olduğunu belirten Yıldırım, "Ancak 7 Ocak'ta üye sayısı 150'nin altına, 139'a düştü. 700 ayakkabıcı var. En az 500 aktif ayakkabıcı var. 200-300 üye borçları nedeniyle askıda. Bununla ilgili bir duyuru yapılsa bu borçlar ödenirdi" dedi. Grubun kapanmasının yanı sıra, tekstilcilere bağlanmasının da yanlış olduğunu savunan Yıldırım, "Bir dönem önce ayakkabıcılar derici ve çantacılarla aynı gruptaydı. Alanya'da halen öyle. Bin 200 üyeli tekstilcilere bağlanmamız manidar" diye konuştu.

GRUP DEĞİŞİKLİKLERİ

Grupları düşen meclis üyelerinin yanı sıra, farklı gruplara aktarılan meclis üyeleri de var. Bunlar arasında ATSO yönetimine eleştirileri ile dikkat çeken Recai Kırmızıtaş da bulunuyor. Taşıt kiralama faaliyetleri meslek grubunda yer alan Kırmızıtaş, seçim öncesi seyahat acenteleri ile aynı gruba düştü.

ALİ RIZA AKINCI: ANTİDEMOKRATİK
Konuyla ilgili tartışmaların, son meclis toplantısında ortaya dökülmesi bekleniyor. Kulislerde Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın konuyla ilgili bir konuşma yaparak, yönetimi eleştireceği konuşuluyor. Akıncı SABAH Akdeniz'e yaptığı açıklamalarda, NACE sistemini eleştirerek, "Aday olacakları meclise gelmeden komite seçimlerinde sandığa gömecekler. Kendi mesleğimden olmayan insanlarla birlikte nasıl çalışacağım. Hiç bu kadar etik dışı seçim görmedim. Anti demokratik meslek kuruluşunda bulunmadım" demişti.

GÜNEŞ'TEN ELEŞTİRİ YAĞMURU
Konuyla ilgili bir önceki seçimlerde ATSO Başkan adayı olan Hamdi Güneş'ten gündem yaratacak bir açıklama geldi. Güneş, yapılan uygulamanın tamamen planlı programlı yapılmış bir düzenleme olduğunu savundu. Sadece Antalya'da değil tüm Türkiye'de seçim sürecinde sıkıntı yaşandığını belirten Güneş, "Seçimlerin iptal edilmesi gerekiyor. Kodların yeniden düzenlenmesi, herkesin ait bulunduğu yerde durması gerekiyor" dedi. Bu değişiklikler yeni açıklanmışken seçimin erkene alınmasını da eleştiren Güneş, "9 Şubat'ın seçilmesi manidar. Bu baskın seçimdir. Kimseye faydası olmayacaktır. Mevcut yönetim kendini devam ettirmenin yollarını arıyor. 30 bin üye bunu görüyor" diye konuştu.

BİLİNÇLİ ÇALIŞMA

Muhalif ATSO üyelerinin ilgisiz alakasız yerlere aktarıldığını iddia eden Güneş, "Ben de sektörümle alakalı olmayan bir gruba aktarıldım. İhracatılar, tohumcular, gübreciler ve komisyoncular tek grupta toplandı ancak, ATSO Başkanının da yer aldığı kırtasiyecilerin sayısı düşmemiş ki iki grup devam ediyorlar. Bilinçli bir çalışma. Demokratik olmayan bir davranış" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'da taraflar kılıçları çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN