Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO'da Akıncı İle Budak'ın atışması

Giriş Tarihi: 23.1.2013

ATSO Başkanı Budak ile Meclis Başkanı Akıncı arasında söz düellosu yaşandı. Akıncı, grupların kasıtlı olarak değiştirildiğini iddia ederken Budak, "Niye bugüne kadar sustunuz" diye konuştu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın 9 Şubat'ta yapılacak seçimi öncesi son meclis toplantısına, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ile Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın söz düellosu damgasını vurdu. Seçime gidecek meslek gruplarının belirlendiği NACE sistemiyle ilgili bir değerlendirme yapan Ali Rıza Akıncı, tohumcularla birlikte yer aldığı grubun, ağırlıklı olarak hal komisyoncularının bulunduğu gruba düşürülmesine tepki gösterdi.

YETİŞTİRİCİLER AYRILDI

Ali Rıza Akıncı, NACE kodlama sisteminin iyi bir sistem olduğunu ancak NACE kodlarına göre meslek gruplarının oluşturulmasında yanlışlıklar yapıldığını söyledi. Oluşturulan meslek gruplarında baklagiller yetiştiren ile buğday yetiştirenlerin farklı gruplarda yer aldığını belirten Akıncı, "Sebze, meyve fidesi yetiştirenler ile çiçek fidesi yetiştiren ayrı gruplarda yer alıyor. Ayrılmamız için ne sebep var. Bitkisel üretim yapanlar parçalandı" dedi.

BU GRUPTAN NASIL ÇIKARIM

Gruplardaki yeni düzenleme ile seçimde gruptan çıkma şansının düştüğünü belirten Akıncı, "745 kişilik grubun 573'ü komisyoncu. Ben Ali Rıza Akıncı olarak bu gruptan nasıl seçilirim. Benim sektörüm halciler, gümrük müşavirlerinin içinde, benim sektörüm nasıl temsil edilebilir. Komisyoncu tüccarlar para karşılığı mal satan ihraç eden adamlar. Benim o grupta ne işim var. Benim derdim aynı onların derdi ayrı" diye konuştu.

KARPUZ GİBİ BÖLDÜ

Gruplamaların NACE sisteminin hangi kuralına göre yapıldığının açıklanamadığını savunan Akıncı, "NACE'nin bir kuralı, bizi böyle ortadan karpuz gibi böldü. Bizim grubun dışında böyle ortadan ikiye bölünen başka grup yok. Bu organize bir olay, ben bunda kasıt arıyorum. Bir işin hukuki olmasıyla, kanuni olması ayrı şeyler. Bu yapılan kanuni olabilir ama hukuki değil. Hukuk bir gün herkese lazım olacak" dedi.

NİYE ŞİMDİYE KADAR SUSTUN

Akıncı'nın iddialarına cevap veren Çetin Osman Budak ise NACE'nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Başkanlığı, SGK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından müşterek olarak tamamlandığını söyledi. NACE kodlama sistemiyle ilgili çalışmaların 21 Şubat 2011'de başladığını hatırlatan Budak, Akıncı'ya atfen "NACE bu mecliste en az 15 kez konuşuldu, tekrar tekrar anlatıldı. 2 yıllık bir süreç varken neden bugüne kadar ilgilenilmemiş. Madem TOBB'a, SGK'ya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na güvenilmiyordu, 2011'den beri meclis üyeleri ile ilgili görüşlerini neden söylememiş. Bir işte adaletli olmak lazım. Meclis Başkanı, en yüksek makam. Meclis başkanının sıkıntısı var ise gelir yönetime anlatır, 4 yıldır 4 defa bile bize gelmedi" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'da Akıncı İle Budak'ın atışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN