Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evdeki ilaçlar Suriyelilere

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Antalya Valiliği'nin 'İlacınla İlacım Olur musun' kampanyası başlatıldı. Kampanyada vatandaşların kullanmadığı, tarihi geçmemiş ilaçlar ihtiyaç sahiplerine gönderilecek

A
ntalya Valiliği'nin başlattığı 'İlacınla İlacım Olur musun' kampanyası çerçevesinde vatandaşların kullanmadığı, tarihi geçmemiş ilaçlar toplanarak ihtiyaç sahiplerine gönderilecek. Kampanyanın başlatılması nedeniyle Antalya Valiliği'nde düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Altıparmak, Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Antalya Eczacı Odası Başkanı Kerem Zabun ve hastanelerin personeli katıldı. İLAÇLAR
AYRIŞTIRILACAK

Vatandaşların ellerinde bulunan tarihi geçmemiş ilaçların toplanarak gerek yurt içerisinde, gerekse de yurt dışında ihtiyacı olanlara ulaştırmak için böyle bir kampanya başlatıldığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, ilaçların Antalya genelinde bulunan 952 eczane, 185 aile sağlığı merkezi, 14 kamu hastanesinde toplanacağını bildirdi. İlaçların toplandıktan sonra eczacılar ve hastane personelleri tarafından ayrıştırılacağını söyleyen Bilgin, ilaçların etkinliğine ve kullanım alanlarına göre kutulanacağını ve ihtiyaç bulunan yerlere gönderileceğini belirtti.

İLAÇ ÜKETİMİ BÜYÜK
Türkiye'de inanılmaz şekilde bir ilaç tüketimi gerçeği olduğunu söyleyen Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise her geçen gün ifade edilen rakamların, milyar dolarlarca arttığını bildirdi.

EŞ-DOST TAVSİYESİ
İlaç tüketiminin milli ekonomiye inanılmaz boyutta etki gösterdiğini kaydeden Vali Altıparmak "Bazen ilacı bir eşin, dostun tavsiyesi üzerine kullanırız, bazen 'o bana çok iyi geldi' diye kendimizce bir kanaate gelip kullanıyoruz. Ama hikayemiz ne olursa olsun, sonuçta ilaç israfı inanılmaz boyutta. Bunun bir şekilde önüne geçme noktasında birçok proje geliştiriliyor, politikalar üretiliyor" dedi. Antalya'da ne yapılabilir noktasında düşünüldüğü zaman bir kampanya başlatılması gereği ortaya çıktığını ifade eden Vali Altıparmak "Madem bu israf oluyor, önünü kesemiyoruz, en azından şunu yapmamız lazım. İşe yarar, miadı dolmamış, bazen bir gün yarar şeklinde tuttuğumuz ilaçlar var. Bunların zaman kaybına uğratmadan toplayabiliriz. En kolay ulaşılabilecek noktalar eczanelerimiz" şeklinde konuştu.

İLK AKLA GELEN SURİYE
Toplanan ilaçların oluşturulan ekipler tarafından ayrıştırıldıktan sonra ihtiyacı olanlara gönderileceğini belirten Vali Altıparmak şu anda ilk akla gelen Suriye'den gelen ve Suriye'de bulunan insanlar olduğunu ifade etti. Türkiye'de para verip alamayacak insanın olmadığını, en kötü ihtimalle yeşil kartla aldıklarını kaydeden Vali Altıparmak,"Yeşil kartı olmayan vatandaşımız hemen hemen kalmadı. Bizim asıl gayemiz dışarıdaki insanlar. Arakan, Sudan gibi Afrika'nın değişik bölgelerindeki ihtiyaç duyulanların listesini istiyoruz. Onlardan talep gelirse elimizde bulunanları koli koli onlara teslim etmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Antalya Valisi ve toplantıya katılanlar, kutulara ilaç atarak 'İlacınla İlacım Olur musun' kampanyayı başlattılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evdeki ilaçlar Suriyelilere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN