Radara yakalandık

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Sabah Akdeniz'in başlattığı Antalya'nın Trafik Dosyası yazı dizisine Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'dan da katkı geldi. Müdür Sağlam, Antalyalı sürücülere dikkatli olmalarını söyledi

Sabah Akdeniz aracılığı ile Antalyalı sürücülere seslenen Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, trafikte bulunan insanların güvenle evlerine gitmelerini sağlamaya çalıştıklarını, sokaktaki vatandaşın kara haberinin değil de kendilerinin evlerine gitmesi için trafik kurallarına uyulması gerektiğini ifade etti.

SONUÇLAR AYNI

Trafik kurallarının hayatın vazgeçilmezleri arasında yer aldığını söyleyen Sağlam sözlerine şu şekilde devam etti: "Hepimiz insanız hayatın kurallarına uyduğumuz sürece olumsuzlukla karşılaşmayız. Bunlardan bir tanesi de trafik kurallarıdır. Trafik kuralları da hayatın vazgeçilmezlerindendir. Biz de insan olarak insanlara değer veriyorsak, bu kurallara uymamız lazım. Çünkü bu kurallara uymazsak görüyoruz ki bütün suçlardan daha fazla trafikte insanlar ölüyor ve yaralanıyor. Yani trafik kazası birisinin silahı alıp sokak ortasında dikkatsizce etrafa ateş etmesinden çok farklı değil. O insan benim kötü niyetim yok dese de sonuç aynı kapıya çıkıyor. Bunun için çok dikkatli olmalıyız."

SÜRÜCÜLER AGRESİF

2012 yılı içerisinde yapılan trafik ihlallerinin başında hız sınırının aşılması geliyor. 32 bin 52 sürücünün ihlal ettiği bu kural, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmenin yanı sıra, trafik akışını da etkiliyor. Antalyalı sürücülerin şehir içerisinde agresif araç kullandığını belirten Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, "Yurt dışında agresif bir trafik yok. Sakin ve sürekli akan bir trafik var. Bizde ise agresif bir trafik söz konusu. Süre olarak baktığınızda onlar bizden daha önce varıyorlar gidecekleri yere. Agresif sürüş anında trafik güvenliğini tehlikeye düşürmekle kalmıyor trafiğin kilitlenmesine veya sağlıksız akmasına neden olunuyor" dedi. Antalyalı sürücüler geçen yıl hız sınırı ihlalinin ardından en çok yasak yerlere park ettikleri için ceza ödemek zorunda kaldı. 20 bin 474 kişiye ceza kesilmesine neden olan park yasağı ihlalleri hakkında Aktuğ şunları söyledi: "Parkla ilgili sorunlar kazaya sebebiyet vermez ama sosyal düzensizlik yaratır. Bizim tüm şehirde park sorununu önleyeceğiz gibi bir söylemimiz yok ama Güllük, Konyaaltı, Işıklar, Atatürk Caddesi ve Yüzüncü Yıl'da önleyeceğiz. Vitrin caddeler diye nitelediğimiz yerlerde çalışmalarımız sürüyor, insanlar bu yerlerde olumsuzluk görmek istemiyor."

KENTİ OBEZ HALE GETİRİYORUZ
Her yıl trafiğe yeni çıkan araçlar ile birlikte yeni yol gereksinimlerinin oluştuğunu belirten Aktuğ, "Düzenlemeler insana göre değil de araca göre yapıldığından çıkmaza doğru gidiyorsunuz. Geçen yıl 45 bin yeni araç trafiğe çıktı. Bize 1 katlı yol yetiyordu, sonra 2 katlı oldu ve sonra 3 katlı. Ne yapıyoruz kenti obez bir hale getiriyoruz. Kentin kimliğini korumak için kenti fit tutmamız gerek" şeklinde konuştu. Yeni yol yapmanın sorunu kısa bir süreliğine çözdüğüne dikkat çeken Altuğ, "Trafik kapasitesi arttıkça bizlerden yeni yollar yapılması isteniyor. Yeni yollar yapılınca kent rahatlıyor. Sonra talep artışı ile yine tıkanıyor ve yine yeni yollar yapmanız gerekiyor. Böylece bir kısır döngünün içerisine giriliyor" dedi.

TOPLU ULAŞIM

Park sorununun yanı sıra trafikte rahatlamayı sağlamak için toplu ulaşıma önem verilmesi gerektiğini ifade eden Aktuğ, çözümlerin araçlar için değil, insanlar için yapılması gerektiğini savundu ve şöyle dedi: "Bir aracı bir yerden bir yere nasıl güvenli götürebilirim sorusu yerine bir insanı bir yerden bir yere nasıl hızlı götürebilirim sorusunu soracaksın. Bunun cevabı da toplu ulaşımdır. Klasik yaklaşımla sürekli yol yapmak zorundasın, modern yaklaşım ile daha az masraf ile daha farklı çözümler bulabiliyorsun."

YENİ ARAÇLAR

Antalya trafiğinin en büyük sorunlarından biri olan park problemine 2012 yılı içerisinde 45 bin 414 tane sorun daha eklendi. 1 yıl içerisinde trafiğe çıkan 45 bin araca karşılık Antalya genelinde hiç yeni otopark yapılmadı. Nüfusu 1 milyonu aşan Antalya'da ki araç sayısı 2013 yılı itibariyle 795 bin 337 olarak belirlendi. 2012 yılı içerisinde Antalya trafiğine eklenen araç cinsleri ve sayıları ise şu şekilde sıralandı: "24 bin 680 otomobil, 9 bin 81 kamyonet, 8 bin 957 motosiklet, 769 otobüs, 379 kamyon, 327 minibüs ve 129 diğer araçlar"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Radara yakalandık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN