NACE tartışması bitmiyor

ATSO'da, NACE sonrası belirlenen yeni grupların yönetime yakın isimlere önceden aktarıldığı iddiası ortalığı karıştırdı. Mecliste Ersoy'un yeni grubunu 3 gün önce öğrendiğini açıklaması tartışma yarattı

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda seçim yaklaşırken, tartışmalar da devam ediyor. Tartışmaların odağında ise NACE kodlama sistemi bulunuyor. 9 Şubat'ta sandık başına gidecek olan 22 bin 36 üyenin meslek grupları dağılımını belirleyen NACE sistemiyle bir çok ATSO üyesinin grubu değişti.

Önce açıklandı mı
Yeni gruplar 14 Ocak'ta açıklanırken, seçime kadar olan yaklaşık 26 günlük sürenin, gruplardaki değişiklikler sonrası meclise girmek isteyen işadamlarına seçim çalışmaları için yeterli olmayacağı konuşuluyor. Kulislerde en çok, NACE sistemiyle belirlenen yeni grupların ATSO yönetimi ve yönetime yakın isimler tarafından önceden bilindiği iddiası konuşuluyor. Bununla ilgili en çarpıcı örnek, ATSO'nun seçim öncesi son meclis toplantısında ortaya çıktı. Ancak konu diğer tartışmaların gölgesinde kaldı. Yapılan değişiklikle komisyoncuların ağırlıkta olduğu gruba düşerek seçilme şansı düşen ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, şok iddialarda bulundu.

Çalışmalar önce başladı
Yönetime yakın bazı ATSO üyelerinin yeni listeleri erkenden elde ederek çalışmalara başladığını iddia eden Akıncı, "Yılbaşından hemen sonra bazı ATSO üyeleri 'Grubumda olmayan adamlar telefon açıp, oy istiyor. Sektörlerimiz farklı, gruplarımız farklı neden oy istiyorsun diye sorduğumda, bana oyum olduğunu söylüyorlar' dediler. Demek ki oy isteyen üyeler yeni gruplarını biliyorlardı" dedi. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da önceki günkü mecliste üye Halil Ersoy'a grup değişikliğini 3 gün önce telefonla haber verdiğini beyan etmişti.

Farklı düşünce
Faruk Sayın ise Yönetim Kuru Üyesi olmasına rağmen listeyi 15 Ocak'ta alabildiğini belirterek, Akıncı'nın eleştirilerini kabul etmedi. Sayın, "Grubum 2 bin 500 kişi. Seçim için 2 bin 500 üyeye ulaşacağım. Sayın Akıncı 750 kişiye ulaşacak. Yeterli süre yok diyorsa, farklı bir düşünce var" dedi. Başkan Budak'ın kardeşi Metin Budak ile aynı grupta yer alan Mehmet Mülayim ise Budak ve kendisinin de listeyi 15 Ocak'ta öğrendiklerini, söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NACE tartışması bitmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN