Çocuklardaki deri döküntülerine dikkat!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Tolunay, çocuk yaşlarda görülen deri döküntüleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Kırmızı beneklerle kendini gösteren döküntüler, hemen hemen herkesin çocukluk döneminde tecrübe ettiği hastalıklardandır. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Orkun Tolunay, çocuklarda görülen döküntülü hastalıklar hakkında bilgi verdi.

AYIRT EDİCİ BELİRTİLER

Suçiçeği, kızıl ve kızamık gibi hastalıklarda döküntülerin çok karakteristik olduğundan hemen tanı konulabildiğini ancak diğer döküntülü hastalıklarda döküntünün şeklinin hemen tanı koymada yeterli olamayabileceğini söyleyen Uz. Dr. Tolunay, "Böyle durumlarda çocuğun genel durumu, döküntüden önceki geçirdiği süre, aşılama kayıtları, başka hastalar ile temas öyküsü, daha önceden geçirmiş olduğu döküntülü hastalıklar tanıda hekime yardımcı olan faktörlerdir. Laboratuvar çalışmalarının ise; yararlı olmasına rağmen hemen sonuç veremeyeceği için pratikte pek yararı yoktur. Döküntü ile birlikte ateşin olması enfeksiyon ihtimalini artırmasına karşın, romatolojik hastalıklarda da ateş görülebilmektedir. Alerjiye bağlı döküntülü hastalıklarda çoğu zaman döküntü ile birlikte ateşin eşlik etmediği ve öncesinde burun akıntısı öksürük gibi belirtilerin olmadığı kaşıntı vardır. Bu durum, hastalığı suçiçeğinden ayırt etmede yardımcıdır. Tedavi sırasında alerji önleyici ilaçlar verilir, bununla birlikte alerjiye neden olabilecek gıda, ilaç veya temas eden madde uzaklaştırılır" dedi.

BULAŞICILIĞI TEHLİKELİ OLABİLİR!

Uz. Dr. Tolunay, döküntüden önce veya beraberinde ateş, öksürük veya gribal belirtilerin gözlenebildiğine değinerek şunları söyledi: "Bu hastalıklarda bulaştırıcılığı önlemek amacıyla çocukların diğer çocuklarla temasının engellenmesi gerekir. Özellikle viral enfeksiyon nedeni ile döküntülü hastalık geçiren bir çocuğun gebelerle teması durumunda, anne karnındaki bebeğin etkilenmesi, bebekte kalp odacıklarında deliklere, damar hasarlarına, gözlerde ve iç organlarda hasarlara neden olabileceği unutulmamalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklardaki deri döküntülerine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN