Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO seçiminde henüz renk yok

2009'da rekor katılımla 15 bin üyenin oy kullandığı ATSO seçimlerinde turuncu ve mavi listeler yarışmıştı. Bu seçimde ise henüz tek renk var, o da turuncu

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda seçim tarihi yaklaşırken, mevcut başkan Çetin Osman Budak dışında adaylığını açıklayan isim yok. Askı süresi Cuma günü sona erecek seçim listesine göre, 9 Şubat tarihinde 21 bin 601 üye sandık başına gidecek. 2009'da seçim listesinde yaklaşık 24 bin üye vardı. Ve seçimlerde rekor katılımla 15 bin üye oy kullanmıştı.

TURUNCU SEÇİM

2009'da yerel seçimlerin hemen öncesinde gerçekleşen ATSO seçimlerinde, Çetin Osman Budak ve Hamdi Güneş arasında yoğun rekabet yaşanmıştı. Budak "turuncu" listeyle seçime girerken, Güneş ise "mavi" listeyle yarışmıştı. Ancak 9 Şubat tarihi yaklaşırken seçimde tek renk "turuncu" görünüyor.

MECLİS ÜYESİ SAYISI DÜŞTÜ

2009'da 53 meslek grubunda sandık başına gidilerek 131 meclis üyesi seçilirken, 9 Şubat'ta gerçekleşecek seçim öncesi 4 grup düştü. Seçimde 49 meslek grubunda seçim yapılacak. Seçim sonunda gruplardan çıkarılacak meclis üyeleri ve meslek komisyonu üyeleri belli olacak. Seçim sonrası tabloda meclis üyesi sayısının da 121 olması bekleniyor.

YÖNETİM BELLİ OLACAK

Ayrıca mevcut durumda 53 meslek komitesinde 315 üye bulunken, komisyon üyesi de komisyon sayısının 49'a düşmesiyle gerileyecek. Seçimlerin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) delegeleri de belli olacak. Şu an ATSO'nun 23 TOBB delegesi bulunuyor. Delege sayısı Odaların gelirlerine göre belirleniyor.

3 GÜN ASKIDA KALACAK

ATSO'nun yeni meclis üyelerinin listesi 3 gün askıda kalacak. Meclis üyelerinin belli olmasının ardından, meclis kendi yönetimini seçecek. 9 Şubat'ın ardından 1 hafta içerisinde yönetim seçimi de gerçekleşecek. Ardından yönetim kendi içerisinde görev dağılımını yapacak. Yönetim kurulu ve TOBB delege listesi 1 gün askıda kaldıktan sonra kesinleşecek. Yönetim kurulu seçiminin ardından da meclis başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek.

2009'DA NELER YAŞANMIŞTI

2009'da seçimler 1 Mart'ta yapılmış, yönetim kurulu ise 6 Mart'ta gerçekleşen seçimle belirlenmişti. 131 meclis üyesinin 130'u oy kullanırken, 65 oy alan Çetin Osman Budak ATSO'nun yeni başkanı olmuştu. Güneş ise 60 oy alırken, 5 oy ise geçersiz sayılmıştı. Güneş'in listesinde bulunan Ali Kıvrak ile Gültekin Gencer, aldıkları oyla Çetin Osman Budak'ın listesini delip yönetime girmişti. Budak'ın listesindeki Adnan Vucudi Özen ile Güneş'in listesindeki Salih Peker eşit oy almış ve kuraya gidilmişti. Kurayı kazanan Özen, yönetim kurulu listesine girmeyi başarmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO seçiminde henüz renk yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN