Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümlü kazalar

2012 yılı içerisinde Antalya'da meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden 4'ü henüz 18 yaşına bile gelmemişti, yani daha çocuktu

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Geçen yıl alınan tüm önlemlere ve yapılan uyarılara rağmen Antalya'da 8 bin 609 trafik kazası gerçekleşti. Bu kazaların 29'u ölümle sonuçlandı. 3 bin 316 kazada 4 bin 610 kişi yaralanırken meydana gelen kazaların 5 bin 264'ü sadece maddi hasar oluşturdu. Kazalarda yaralanan 683 çocuk, küçük yaşta sakat kalma riski ile karşı karşıya kaldı.

SÜRÜCÜ HATALARI ÇOK

2012 yılı içerisinde meydana gelen kazaların gerçekleşmesinde şerit değiştirme manevralarının yanlış yapılması en sık yapılan kural ihlali oldu. 2 bin 507 kaza bu nedenle gerçekleşti. Bin 275 kaza kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmadığı için meydana gelirken bin 71 sürücü önündeki araca arkadan çarptı. Hız sınırlarına uymayan 32 bin 52 sürücüye ceza yazılmasına rağmen bin 57 sürücü araçların hızını, kavşaklara yaklaşırken azaltmadığı için kazaya sebebiyet verdi. Ayrıca manevraları düzenleyen genel şartlara uymayan 650 sürücü de kaza yapmaktan kurtulamadı.

YOLCULAR DA ETKEN

2012 yılındaki kazaların bazılarına yolcular neden oldu. 2 yolcu hareket halindeki araçtan atlarken, 1 yolcu ise araç dışında seyahat ettiği için kazaya yol açtı.

YAYALAR YÜZÜNDEN
Sürücülerin yanı sıra yayaların da ihlal ettiği kurallar yüzünden yüzlerce kaza meydana geldi. Yayalar, araçlara ilk geçiş hakkını vermediği için 181 kazanın gerçekleşmesine neden oldu. 156 yaya yola aniden çıktığı için, 31 yaya da yol içinde yürüdüğü ya da oynadığı için kazaya davetiye çıkardı.

HERKES HER AN ÖLEBİLİR
Trafikte bana bir şey olmaz algısından vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatan Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, "Trafik öyle bir şey ki taraftarı yok. Trafikte herkes ölebilir. O kadar çok insan da öldüğüne göre bu sorunla topyekün mücadele etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

TRAFİK KÜLTÜRÜ

Trafiğin kendine ait bir kültürü olduğuna dikkat çeken Aktuğ, "Siz kendi alanınızda eğitimli ve uzman olabilirisiniz, ama trafiği bilmiyorsunuzdur. Trafik böyle bir şey. Öncelikle trafiği ve aracı kullanmayı bilmek lazım. Ben çok eğitimliyim demekle olmuyor bu iş, trafik eğitiminizin de olması lazım. Diyoruz ya bunların hepsi cehaletten oluyor diye ama bakıyorsunuz üst seviyede eğitim almış insanlar da kırmızı ışığı ihlal ediyor" dedi.

LÜTFEN POLİSLERİ ANLAYIN
Trafik Şube Müdürlüğü'nde görevli trafik polislerinin zor bir işi başardığını söyleyen Aktuğ, "Trafik polisini anlamak lazım. Bir kavşakta durup, saatlerce çalışmak oldukça zor bir durum. Zehirli egzoz gazlarını soluyup, insanlara ceza yazıyorsunuz. Bu kolay bir şey değil, bir şekilde canını acıtıyorsunuz. Bu arada da olabildiğince nazik ve kibar olmasını bekliyorsunuz. Karşı tarafın söylediği onca şeye rağmen tavrını bozmamak için uğraşıyor. Biz ne konuşursak konuşalım bu mücadeleyi o arkadaşlarımız veriyor. Çok fedekarca görev yapıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümlü kazalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN