Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan SUBAŞI: Bu nasıl söylem

Giriş Tarihi: 29.1.2013
CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, ırkçı söylemi için "bizim çizgimize ve ilkelerimize uygun" dedi… Süheyl Batum'da hararetle Ayman'ı savundu.
Türkiye, hükümetin başlattığı ve Kılıçdaroğlu'nun da destek verdiği kritik ve riskli bir süreçten geçiyor. Halkın ve medyanın verdiği destek de hayli yüksek.
Kimilerini rahatsız etmesi de sürecin sancılı olması da doğal aslında. PKK'nın sınır dışına çıkartılması, silah bırakması, ülkenin terörden kurtulması Türkiye'yi kuşkusuz çok ileri hedeflere taşıyacaktır.
Bırakalım ileri hedefleri evlatlarımızı yaşatmak her şeye bedel.
Böyle bir ortamda Güler'in söylemi ve karşılığında aldığı alkış ve destek doğrusu düşündürücü!
Geçen yüzyılda güçlenen ve terk edilen 'üstün ırk' tartışmalarının, Dünyayı kana buladığının, profesör kimlikli kişilerce bilinmemesi herhalde söz konusu olamaz!
Eğer süreci provoke etmek gibi bir niyetleri yoksa doğrudan kendi partileri içindeki bir savaşın habercisi olabilir!
CHP genel başkanının İmralı görüşmelerine destek vereceğiz söylemi parti içinde huzursuzluğu ortaya çıkarmış ve bir kırılma yaratmıştır.
Gerek Emine Ülker Tarhan'ın açıklaması ve ardından gelen söylemler yakın süreçte ulusalcılar ve yenilikçiler arasında artık gizlenemeyecek bir çatışamaya neden olacağa benziyor.
Ben şahsen bu fikir ayrılıklarının açığa çıkmasının ve tartışmaların, iyi yönetilirse CHP'ye yararlı olabileceğini düşünüyorum.
Bu günlerde CHP'nin, en azından ulusalcılığın ne olduğunu kısa zamanda açıklamaları ve ırkçılıkla ve ırkçılarla aralarına mesafe koyması gerekiyor!

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Bu günlerde AVM tartışmalarına sıkça rastlıyoruz.
CHP Milletvekili Osman Kaptan konuyu soru önergesiyle TBMM'ye taşıyor ve 16 alışveriş merkezinin Antalya için fazla olduğunu daha da artışın sürdüğünü ve Esnafın giderek yok olacağını dile getiriyor ve AVM'ler konusunda yasal düzenleme istiyor anladığım kadarıyla… Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak da bu sorunun kent planlamasıyla çözülebileceğini söylüyor.
Yeni AVM projeleri de sanıyorum meclis gündeminde olduğu için tartışma yoğunlaştı son günlerde.
Kentlerin nazım planlarında bu tür düzenlemeler yer almıyor.
Uygulanan kent planları, Bakanlığın yetkili olduğu dönemde ve 30-40 yıl önce yapılmış planlardır.
O yıllarda ne AVM'ler söz konusuydu ne de konut kooperatifleri!
Bizim dönemimizde de kent merkezinde, konut kooperatiflerinin, akaryakıt istasyonlarının mevzi plan istekleri bitmek bilmiyordu.
AVM plan istekleri de yeni başlıyordu… Meclisi özel gündemle toplamış partilerin de mutabakatıyla bir ilke kararı aldırmıştım.
Kent merkezindeki tarım alanları üzerinde kurulmuş konut kooperatiflerine izin verilmeyeceğini ve bu amaçla planladığımız Masa Dağı'na kaydırılmasını karara bağlamıştık.
Bunu basın ve yayın yoluyla duyurup ardını kesmiştik. Akaryakıt istasyonları içinde benzer ilke kararları alarak isteklerin önüne geçilmişti.
Kültür Parkta Migros yapımına onay çıktıktan sonra Esnaf Odaları ile görüşmemde AVM'leri Antalya Spor Kavşağı, Yeni Otogar ve Tedaş kavşakları üçgeni içinde kent merkezine sokmama konusunda ısrarcı olacağımı söylemiştim.
O dönemde başkan Orhan Tolunay'ın da olumlu baktığını hatırlıyorum.
Bu gün için bunlar söz konusu değil artık ama mecliste sağlanacak bir uzlaşma ile bundan sonra AVM ihtiyacı olmadığı ihtiyaç olsa da belli sınırlar dışında ve uzaklıkta yapılması ilkesel olarak karara bağlanabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan SUBAŞI: Bu nasıl söylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN