Çifte soruşturma

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, dün savcılığa A-Kent ihalesiyle ilgili, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi'ne de rektörlüğündeki AR-GE binası yapımıyla ilgili ifade verdi

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, dün hem savcılığa hem de YÖK Denetleme Kurulu Üyesi'ne ifade verdi. Akaydın, ilk olarak toplu ulaşım araçları ödeme sistemi işletmecisi A-Kent Ödeme Teknolojileri Şirketi hakkında Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında savcılıkta ifade verdi. Yaklaşık 4.5 saat süren ifadenin ardından Akaydın, adliye binasından kendisini destekleyen partililerin alkışları eşliğinde çıktı. Partililerin yoğun ilgisi nedeniyle kısa süreli izdiham yaşandı. Parti örgütü ve Antalyalılara destekleri için teşekkür eden Akaydın, "Olay bir ifade alma şeklinde gerçekleşti. A-Kent ihalesi sürecine yönelik ifade verdim. Belediyemiz Danıştay incelemesinde aklanmış bir belediyedir. Bana sorulan sorulara gerekli cevapları verdim. Bu tür süreçlerde konuşmak etik değildir, hukuku yıpratmaya, yargıyı yıpratmaya hiçbirimizin hakkı yoktur. Hukuk hepimize lazım olacaktır. Bu işe yol açan insanlara da lazım alacaktır" diye konuştu.

MANGAL GİBİ YÜREK VAR

Adliye önünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Akaydın, savcılıkta verdiği ifade kapsamında ne ile suçlandığının sorulması üzerine, A-Kent ihalesine fesat karıştırma ile suçlandığını açıkladı. Mustafa Akaydın, gözaltına alınma korkusu yaşayıp yaşamadığı yönündeki soruya ise "Umurumda değil, bende mangal gibi yürek var" şeklinde cevap verdi.

ÜNİVERSİTEYE GİTTİ
Akaydın, daha sonra makam aracına binerek Akdeniz Üniversitesi'ne gitti. YÖK Denetleme Kurulu Üyesi'ne rektörlüğü döneminde yaptırdığı AR-GE binasıyla ilgili ifade veren Akaydın, "2-3 yıldır karıştırıyorlardı, bir şey bulmuşlar. Geçmiş yıllarda yapılan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin hemen arkasındaki Tıbbi Ar-Ge binasıyla ilgili bir konu. İhaleyle ilgili hükümete yanlış bilgi vermekten. Bakanlığın onayı da vardı projeyle ilgili. O konu benim iftihar edeceğim bir konu. Antalya ve Türkiye'ye çok güzel bir eser kazandırdım. Bu Ar-Ge merkezi binasıdır. Niye böyle bir işe kalkıştığımın ifadesini vermeye gidiyorum" dedi.

30 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu ekipleri, yaklaşık 1 yıl önce bazı toplu ulaşım aracı şoförleri ile yolcuların paralarının şirket tarafından hesaplarına eksik yatırıldığı şikayetleri üzerine başlatılan soruşturma kapsamında şirketin Barınaklar Bulvarı'ndaki hizmet binasında arama yapmıştı. Bazı evrak ve bilgisayardaki verilere el konulan soruşturma kapsamında, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince aralarında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin'in de bulunduğu 30 civarındaki belediye çalışanının ifadesine başvurulmuştu.

KILIÇDAROĞLU TELEFONLA ARADI
İfadesi alındıktan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Akaydın'ı aradı. Gazetecilerin önünde gerçekleşen konuşmada Akaydın, "Bize daha önceden işaret edilen toplu ulaşım ihalesinin çeşitli yönleri ile sorgulanması yönünde ifade verdim. Şimdi üniversiteye gidiyorum. Moralimiz çok iyi. Hiçbir zaman ayıplanacağımız bir tarafımız olmadığından emin olduğumuzu biliyorum. Desteğinize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN