Soğuk fiyatları vurdu

Antalya Ziraat Odası Başkanı, hava şartlarının sebze ve meyve fiyatını arttırdığını bu durumun Mart ayına kadar devam edeceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, Mart ayına kadar üretimde bir azalma beklediklerini, bu nedenle soğuk havalarda fiyatların yükselmesinin çok anormal bir durum olmadığını söyledi. Ordu, geçen hafta Kumluca ve Serik ilçelerinde şiddetli yağış, dolu ve fırtına görüldüğünü, bazı bölgelerde örtü altı tarım alanlarında zarar meydana geldiğini belirtti. Yaşanan zararın geçen yıllara oranla çok yüksek olmadığını, ancak dere kenarlarındaki seralarda zarar oluştuğunu vurgulayan Ordu, "Önceki yıllara oranla geçtiğimiz günlerde yaşanan sel ve dolu felaketleri çiftçimizi çok fazla etkilemedi. Bir afet durumu oluşmadı. Ancak özellikle Serik'in Fettahlı köyü ve çevresindeki alanlarda bulunan seralar zarar gördü" dedi.

TARSİM ŞART OLDU

Sel meydana gelen Aksu ve Kumluca İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin zarar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildiren Ordu, çiftçilere yaşanabilecek doğal afetlere karşı mutlaka tarım sigortası yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. Ordu, henüz kış mevsimin bitmediğini, şubat ve mart aylarında dolu, hortum ve aşırı yağışlarının sıkça görülebildiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Aniden etkili olan dolu, seraları yerle bir etmeye yeterli oluyor. Örtü altı tarım için bugünler çok riskli. Kulağımız meteorolojik verilerde. Çiftçilerimiz yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sürekli hazırlıklı bekliyor. Balkanlardan, Orta Akdeniz'den ve Sibirya üzerinden gelen hava akımlarını çiftçilerimiz büyük bir dikkatle izliyor. Beklenen don olayından çiftçimizi haberdar ediyoruz. Her zaman bu tür olumsuzluklara karşı hazırlığımızı yapıyoruz."

SOĞUK ETKİLEDİ
Halil Ordu, son dönemdeki yağış ve soğuk havanın Antalya'daki üretime önemli etkisi olduğunu, fiyatlarda bu nedenle bir yükselme meydana geldiğini kaydetti. Soğuk hava nedeniyle seralardaki bitkilerin meyve vermek yerine kendisini korumaya geçtiğini anlatan Ordu, "Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü anda ürün kendisini korumaya alıyor. Bu da verim düşüklüğüne neden oluyor. Sıcak bir dönemde bir seradan 250 kilogram domates alınırken, soğuk dönemde bu miktar 50 kilograma kadar düşüyor. Bu nedenle arzda daralma meydana geliyor. Talep var, ama arz yok. Mart ayına kadar üretimde bir azalma bekliyoruz. Bu nedenle soğuk havalarda fiyatların yükselmesi çok anormal bir durum değil" diye konuştu.

ÜRETİM ORANI DÜŞTÜ
Üretimin az olmasına karşın aşırı kar yağışı olduğu dönemlerde üretilen sebze ve meyvenin üreticinin elinde kaldığına dikkati çeken Ordu, seralarda üretilen domates, biber, patlıcan ve kabak başta olmak üzere birçok ürünün soğuktan etkilendiklerini belirtti. Bu dönemlerde sebze fiyatlarındaki yükselmenin çiftçinin cebine çok para giriyor gibi algılayabildiğini, ancak üretim olmadığı için çiftçinin hiçbir şey kazanamadığını dile getiren Ordu, üretimin yaz dönemine göre beşte bir oranına düştüğünü kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk fiyatları vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN