Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yitik mirasımız bir bir dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kayıp ve kaçak eserleri tanıttığı Yitik Miras'ın Dönüş Öyküsü adlı kitabındaki Antalya bölgesinin 4 eseri geri getirildi

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı 'Yitik Miras'ın Dönüş Öyküsü' adlı kitabında Antalya bölgesinin kayıp ve kaçak mirasları, sırasıyla geri geliyor. Tarih ve kültür kaçakçılarının on yıllar öncesinde Türkiye topraklarından kaçırdığı paha biçilemeyen eserler, özellikleri ve sergilendikleri yerleriyle birlikte 2002 yılında çıkan bu kitapta tanıtılmıştı.

HERKÜL'ÜN ÜST KISMI

Kitapta Antalya bölgesinin kaçırılmış eserlerinden Herkül heykelinin üst kısmı, Herkül lahdinin parçaları, Yüzyılın Hazinesi olarak nitelendirilen Elmalı Sikkeleri ve Girlandlı lahdi anavatanına geri getirildi. Kitapta getirilmesi için çalışılacağı açıklanan diğer eserler ise Nereid Anıtı, Pavaya lahdi, Harpy Anıtı, Noel Baba'nın kemikleri ile Kumluca Hazineleri olarak da bilinen Corydalla Hazinesi.

GÖZÜMÜZ ABD'DE

Bakanlığın geri getirilmesi için öncelikle yoğunlaştığı eser, 14 parçası Antalya Arkeoloji Müzesi'nde, geri kalan 18 parçalık bölümü ise Washington'daki Dumbarton Oaks Müzesi'nde sergilenen Kumluca Hazineleri oldu. Geçen ay Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Müze Müdürü Mustafa Demirel ve bakanlıktan gelen yetkililerden oluşan heyetle ABD'ye giderek eserlerin geri getirilmesi sürecini hızlandırmıştı.

KUMLUCA HAZİNELERİ İLK HEDEF

Diğer adıyla Sion Eserleri olarak da bilinen Kumluca Hazineleri'nin ait olduğu topraklara döndürülmesi için başlatılan süreç, 45 yılı geride bıraktı. Kumluca'ya 1 kilometre uzaklıktaki Haciveliler Köyü'nde 1963 yılında bir kadın çobanın tesadüfen bulduğu paha biçilemeyen hazine, dönemin olanaksızlıkları yüzünden geç kalınması üzerine kaçırılmıştı.

NOEL BABA'NIN KEMİKLERİ SIZLIYOR

Myra- Andriake Kazısı Başkanı Prof. Nevzat Çevik'in Noel Baba'nın kemiklerinin iadesi için Vatikan'a yaptığı çağrı, henüz hafızalardan silinmedi. Patara'da doğmuş, şimdiki Demre ilçesi olan Myra'da piskoposluk yapmış olan Saint Nicholaos, (Noel Baba) kilisesiyle binlerce turistin ziyaret ediliyor. Ancak binlerce kilometre öteden gelen turistler, Nicholaos'un içi boşaltılmış mezarını görebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yitik mirasımız bir bir dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN