Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbrek taşı artık dert değil

Medical Park Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Opr. Dr. Duman böbrek taşının gelişen teknoloji ile kolayca tedavi edilebildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. İbrahim Duman böbrek taşları, idrar kaçırma ve prostat hastalıklarının toplumun her kesiminde en sık rastlanan ürolojik hastalıkların başında geldiğini belirterek bu hastalıkların yarattıkları sıkıntılarla hastaların yaşam kalitesini düşürerek, zamanla ciddi sorunlar doğurabileceğini belirtti.

ERKEKLERDE YAYGIN

Böbrek taşlarının erkeklerde 20-50 yaş arasında 2 kat daha fazla görüldüğünü belirten Op. Dr. İbrahim Duman, "Günümüzde modern tıp ve gelişen teknoloji ile böbrek ve idrar yolları taşları kolaylıkla tedavi edilebilmektedir" dedi. Böbrek taşının oluşma nedeninin idrar yoğunluğunun artması ya da çözünmüş maddelerin idrarda aşırı miktarda bulunması olduğunu belirten Op. Dr. İbrahim Duman, "Taş oluşumu, böbrek kaynaklı asi-doz yükselmesi, kalıtsal hastalıklar için ise sistinüri örnek olarak verilebilir. Böbrek taşının oluşumunun yüzde 70'i için bir neden gösterilememektedir. Taş oluşumu genellikle kalıtsal ve başka bazı belirleyici etkenlere bağlanır" diye konuştu.

SU TÜKETİMİ

Böbrek taşı olan kişilerde günde 2-3 litre tüm güne yayılarak su tüketilmesi, dengeli beslenme, sebze ve lifli gıdaların tüketilmesi, sınırlı hayvansal protein ile beslenilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. İbrahim Duman, "Taş riski yüksek olan hastalarda metabolik değerlendirme yapılmalı ve gerekirse medikal tedavi başlanmalı. Düşük riskli hastalarda diyet ve yaşam stili ile ilgili önerilerde bulunulmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek taşı artık dert değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN