Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döşemealtı Halısı'nı bu onay kurtaracak

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği YÖK'ten onay aldı. Yönetmelik 'Döşemealtı Halıları'nın kurtuluşu anlamına geliyor

Geleneksel yöntemlerin unutulmasıyla yok olma noktasına gelen Döşemealtı halıları, BAKA desteğiyle açılan Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği'ne YÖK'ten onay verilmesiyle kurtarıldı. Yönetmeliğin beklendiği gibi bu hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, projenin devamı olarak merkezin etrafı halı fuarına dönüştürülecek. Merkezin bulunduğu Kovanlık köyünde yaşayan 45 kursiyer kadın, İş-Kur'dan maaş almayı bırakıp el emeği göz nuru sertifikalı halılarını turiste satacak.

SERTİFİKALI HALILAR

Uluslararası geçerliliği olan Türkçe ve İngilizce sertifikası verilecek olan halılar, 4 bin fotoğrafla hazırlanan katalogla tanıtılacak. En belirgini 'akrep' olmak üzere 9 motifi olan Döşemealtı halılarının secde, heybe, büyük halı gibi tiplerdeki çeşitlerinin en iyileri, Türkçe ve İngilizce katalogda yer aldı. Bu katalog ile yurt dışından sipariş verilebilecek.

LABORATUVAR

Kovanlık köyündeki merkezin artık resmi bir halı ekspertiz laboratuvarı kimliği de kazanılacağını müjdeleyen proje yürütücüsü Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cengiz Sayın, "Orada bundan sonra bölgedeki kök boyada kullanılan bitkilerin envanterinin takibi ve koordinasyonu olacak. Dışarıdan iplik alınmayacak, boyama faaliyeti sürdürülecek. Sertifikayı yapacağız. Motifin adı, düğüm sayısı yazılı olarak halıyı vereceğiz. Seyahat acenteleriyle çok rahatlıkla görüşüp sipariş alabileceğiz. Böylece kadınlar istihdamı yapılacak" diye konuştu Sayın, Yönetmelik ile ürünleri pazarlama yetkisi de kazanmış olacaklarını duyurdu.

TURİZM STANDARDI
Liselerin, yüksekokulların, hapistekileri eğitim taleplerinin buradan karşılandığını hatırlatan Prof. Dr. Sayın, yakında Döşemealtı figürlerini tanıtmak için Ankara'da stant açacaklarını duyurdu. BAKA projesinin yenilenmesi için Mart ayına kadar süreleri olduğunu belirten Sayın, "Turizm standartlarının hazırlığına girdik. Yeni bir proje yapacağız. Şu anda kadınlar çalışıyor. 4 Şubat'a kadar aktifler. Ardından yeni bir ekiple dokuma işine devam edilecek. Döşemealtı halıcılığını isteyen herkes öğrenecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döşemealtı Halısı'nı bu onay kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN