Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatro kahramanları

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Devlet desteği olmadan sanat yapabilmenin belki de en zor olduğu ülkede özel tiyatrosuyla 5 yılı geride bırakan Kutsal Kaynak, oyunculuğa gönül veren kendisi gibi sanatsever dostlarıyla hayallerinin peşinde gözü kapalı koşuyor

Başlığı belirlerken biraz düşündüm. Acaba çok mu abarttım, ya da ucuz bir başlık diye. Ama Avrupa ülkelerindeki sanatın durumu ile Türkiye'dekini karşılaştırınca, ceketini satıp bir tiyatro, dans topluluğu kurabilen herkese 'sanat kahramanı' denmesinde hiçbir sakınca yok. İtalya örneğini vereyim. Orada bir topluluk projesini yapar, ilgili makama sunar, karşılığında özel bir bankaya parası yatar, böylece hiç seyirci kaygısı olmadan istediği sanatını yapar. Tabiî ki İtalya da bir topluluğu desteklemek için belli kriterler arıyor. Ama bizde kriterlerin yanında bir de torpil lazım. Desteği aldıktan sonra da belirlenen sayıda bilet satmalısınız. Bunun için de işlek bir yerde, cazibe merkezi olabilecek tiyatro binasına gerek var. Ayrıca sanata değer veren toplum, nitelikli oyuncu, Türk toplumunun aynası olabilecek yazılmış eserler, sponsor firmalar gibi gereksinimler say say bitmez. Antalya'daki durumu ise yaşanmış bir örnekle izah edeyim. Eski Prestij Sineması'nın olduğu Metropol Çarşısı'nı tadilatla Antalya Oda Tiyatrosu'na çeviren bir oyuncu, senetlerini ödeyemediği için hapis yattı. Ailesi dağıldı, arkadaş çevresi dağıldı. Tam anlamıyla hayatı karardı diyebilirim.

HİÇ KAMU DESTEĞİ ALMADI

Röportaj konuğum Kutsal Kaynak, Kırmızı Kalem Tiyatro'yu kurmaya niyetlendiğinde üzerinde bir ceket, kalbinde inancı, azmi ve onun kararlılığına karşı duramayan sanatı seven birkaç dostu vardı. Hiç kamu desteği almadan, hatta özel firmalardan çok az bir destekle onlarca oyun sahneledi. Üstelik kendi yağında kavrulmaya çalışırken, birçok sosyal sorumluluk projeleri yaptı ya da başkalarının projelerine katkı koydu. Birçok oyunu ve oyuncuları çeşitli tiyatro ödüllerine layık görüldü.

DOSTLARIYLA YOLA ÇIKTI

Mikro teybimi açmadan önce 'pişman mısın?' diye sordum. Acıklı bir gülümsemeyle, pişman olmadığını söyledi. Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda tiyatro eğitimi almış. Çizdiği yolda belki de 90'a yakın eş, dost ve arkadaşının maddi ve manevi desteğini almış. Kuruluş aşamasında avukat, mali müşavir, satış temsilcisi, reprezant gibi mesleklerden Serkan, Emine, Çağdaş'ın rol aldığı ilk gösterisini hatırlatıyor. Gitmiştim gösterilerine. Ama izlemeden oyun öncesi birkaç fotoğraf çekip ayrılmıştım. Niteliksiz bir gösteri izleyip keyfimi kaçırmak istememiştim. Şimdi ben pişmanım.

SEVİMLİ ÜÇKAĞITÇI

Arkadaşları arasında sevimli üç kağıtçı olarak tanınan yetenekli satış uzmanı Serkan İnan, aslında var olmayan tiyatro oyununu Muratpaşa Belediyesi'ne pazarlamış. Dekoru, kostümü, broşürleri belediyeye yaptırmışlar. Karşılığında belediye salonunda belediyenin davetlilerine gösteriler sunmuşlar. Ardından tiyatro atölyesi kurmuşlar. Katılan 52 kişiyle, aralarında profesyonel oyuncu ve TRT spikerlerinin de olduğu yeni gösterileri beğenince kendine güveni artmış.

SANCILI GEÇEN 5 YIL

Pişman olup olmadığı sorumun cevabında, "Çok sancılı oldu. Küçük ve emin adımlarla gittik. Çok büyük, dünya çapında ses getiren işler yapamıyoruz. Yapabiliriz, niye yapmıyoruz kendi imkanlarımızla. Devletin salonlarını bile ücretle kullanarak, kamudan destek almadan geldik bu günlere" diye 5 yıllık süreci özetledi.

YANILDILAR
İstanbul' daki büyük tiyatroların neden iflas ettiğini araştırmış. "Dünya değişirken entegre olamamış büyük ustalarımız. Vahşi kapitalizm devrinde her şeyi ambalajlayıp satman gerekirken, bizimkiler ben sanatımı yaparım demiş. Naçizane iyi oyun yapmakla iş bitmiyor artık." Devlet tiyatrosu 8, belediye tiyatrosu 5 TL'den bilet satıyor. Bazı belediye toplulukları ise ücretsiz gösteri sunuyor. Kırmızı Kalem Tiyatro gösterilerinin biletleri ise 15 TL. Haliyle seyirci paranın hakkını vermelerini istiyor.

BİRİSİ DE MERAK ETMEDİ
Kaynak'ın bir de isyanı var; "Büyük firmalardan, belediyelerden, yahu burada bir iş yapılıyormuş diyen çıkmadı. Davetiyeli koltuklar hep boştur. Gazetelerinizde oyunlarımız o kadar yayımlandı. Birisi merak edip gelmedi, sormadı. İstenenler atla deve değil. Şehirde megalight'lar var. Bize 4 tane bilboard verseler yeter. Biz vergilerimizi silin demiyoruz ki."

YENİ BİR OYUN YOLDA
Son bir not: Kırmızı Kalem Tiyatro, Mutfak Cadıları adlı komedi tarzındaki oyunu Yenimahalle Kültür Merkezi'nde, her perşembe 2 farklı çocuk oyununu gündüz saatlerinde gösteriyor. Kadınlara yönelik şiddeti anlatan gösteri Üçüncü Sayfa, Pamir caddesindeki cep tiyatrosunda her cuma saat 20.00'de gösteriliyor. Cep tiyatrosunda yakında yeni bir oyun daha prömiyer yapacak.

6 BİN SEYİRCİSİ VAR
Antalya'nın nüfusunu baz alarak gelecek seyirci hesaplamalarının yanlış sonuçlar çıkardığının altını çizen Kutsal Kaynak, şu ana kadar 6 bine yakın seyircileri olduğunu, bunu 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlatıyor heyecanla. Ama bunun formülünü henüz oluşturmamış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatro kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN