Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni gözde 'çilek'

Kış sezonunda meyvenin az olması seracıları iyi para kazandıran çilek üretimine yöneltiyor

Giriş Tarihi: 4.2.2013
Antalya'da üreticilerin yeni gözdesi "Çilek" olmaya başladı. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye'nin 300 bin tonu aşan üretimi ile dünyada en fazla çileğin üretildiği üçüncü ülke haline geldiğini bildirdi. Satıcı, son yıllarda yeni çeşitlerle ve modern tarım teknikleri sonucu yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde çilek üretiminin hızla artış gösterdiğini söyledi.

İYİ GELİR GETİRİYOR
Çileğin taze olarak tüketildiği gibi dondurmadan, reçel ve pasta yapımına kadar pek çok sektörde kullanılabildiğine dikkati çeken Satıcı, yetiştiği dönemde başka meyvelerin az olmasından dolayı çileğin daha da gözde haline geldiğini belirtti. Satıcı, çileğin, taze meyvenin az olduğu dönemde yetiştiği için iyi gelir getirdiğini vurguladı. Türkiye'de çilek üreten bir seracının, takip eden yıllarda da çilek ekimini sürdürdüğünü vurgulayan Mustafa Satıcı, "Türkiye 300 bin tonu aşan üretimi ile dünyada en fazla çileğin üretildiği üçüncü ülke haline geldi. Dünya çileğinin yaklaşık yüzde 7'si ülkemizde yetişiyor. Avrupa'da ise İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız. Dünyada Amerika 1 milyon 312 bin ton ile birinci sırada yer alıyor" dedi.

FİDE BAŞINA 1 KİLO

Antalya'nın Serik ilçesi Kadriye beldesindeki modern serasında topraksız çilek üretimi ve ihracatı yapan Hüseyin Kantoz ise topraksız üretim sayesinde fide başına 1 kiloya kadar ürün aldıklarını söyledi. Modern seralarda topraksız üretim ile çileğin işçilik masrafının çok düşük seviyede olduğunu kaydeden Kantoz, kalite açısından Türkiye'deki çileklerin çok iyi olduğunu dile getirdi. Kantoz, her sene çilek üretimini arttırdıklarını belirtti.

ÜRETİMDE İKİNCİ
Türkiye'de Mersin'in 142 bin ton çilek üretimi ile ilk sırada yer aldığının altını çizen Satıcı, Antalya'nın 33 bin 600 tonla ikinci sırada bulunduğunu, Aydın, Bursa ve Manisa'nın da önemli çilek üretim merkezleri arasında yer aldığını dile getirdi. Türkiye'de çilek ihracatının geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 3 artış gösterdiğini ifade eden Satıcı, Türkiye'nin en fazla Rusya Federasyonu'na çilek ihraç ettiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni gözde 'çilek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN